Türkiye'de 'Gıda Hukuku ve Mevzuatı': Lisans eğitimi için bir ders önerisi
'Food Law and Legislation' in Turkey: A course proposal for undergraduate education
  1. Tez No: 737195
  2. Yazar: İSMAİL HALUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Hukuk, Gastronomy and Culinary Arts, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, yiyecek içecek işletmeleri için hayati bir konu olan gıda hukuku, gıda mevzuatı ve gıda ceza hukuku gibi konuların araştırılması ve bir sistem içerisinde kurgulanarak ilgili lisans eğitimlerinde bir ders olarak okutulması amacıyla yapılmıştır. Devletler sağlıklı bir toplum yapısı için sürekli koruyucu ve önleyici tedbirler almıştır. Gıda hukuku ve mevzuatının güvenliği hakkındaki sorunlar, kanunların esnekliği ve bu alanda uzman avukatların ve bilirkişilerin sayısının az olması nedeniyle karşımıza ciddi bir problem olarak çıkmaktadır. Gıda hukukuyla ilgili alanda fazla bilimsel eserin olmaması da bu alanda mevzuatın aktarılmasına ilişkin ciddi bir boşluktur. Yeme içme faaliyetleri ile ilgili her ürünün hasat ve üretiminden soframıza kadar sürece ait hususların kanuni düzenlemesi önemlidir. Araştırmanın sorunsalı olarak ülkemizdeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölüm ve programlarında gıda hukuku ile ilgili spesifik bir dersin olmaması ve bu önemli konuların öğrencilere yeterince aktarılmaması temel olarak alınmıştır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları programından mezun olanların hukuki değerler ve gıda güvenliği yönünden bilgili olması, bu sektör için büyük önem arz etmektedir. Ancak bu konuda verilecek ders konularının ilgili eğitim kurumları tarafından takip edilerek sektörden geri dönüşlerinin alınması ve buna göre konuların revize edilmesi, eğitim kalitesinin yükselmesi sağlanacak ve bunun yanında tüketicilerin ekonomik menfaatlerinin korunması da mümkün olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle gıda hukuku içinde yer alan tarım, gıda, sağlık ile ilgili kanunlar hakkında, gelecekte bu alanda çalışacak öğrencilere konunun bir ders olarak verilmesinin gerekli olabileceği değerlendirilerek bir öneride bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this regard, it is designed to be taught as a course in their education-related training and as a course in their extensive training. It is a constant protector and companion for a healthy social structure. In the food world, there are serious problems about the life and practices in the living areas, the lives of the laws and the preferences of lawyers and experts who are experts in this field. Regarding the use of food, it is important to regulate the matters pertaining to it. Taken from a food-related and food-related program related to the Gastronomy Culinary Arts department and related, in use on Tuesdays of research issues. It is of great importance for this sector that the graduates of the Gastronomy and Culinary Arts program are knowledgeable in terms of legal values and food safety. However, it is thought that it will be possible to follow the lessons to be given on this subject by the relevant educational institutions, to receive feedback from the sector and to revise the subjects accordingly, to increase the quality of education, and to protect the economic interests of the consumers. For this reason, a suggestion is made about the laws related to agriculture, food and health, which are included in food law, considering that it may be necessary to teach the subject as a course to students who will work in this field in the future.