Türk kamu yönetiminde iyi yönetişim algısı: Isparta örneği
Good governance perception in Turkish public administration: Isparta case
- Tez No: 426348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada son dönemde yaşanmakta olan değişim süreci devletlerin kamu yönetimi sistemlerini de etkilemiştir. Geleneksel yönetim anlayışı yerini vatandaşların talep ve beklentilerinin dikkate alındığı, yöneten ile yönetilen arasındaki uçurumun ortadan kalktığı, kamu hizmetlerinin daha etkin ve daha verimli bir şekilde yürütüldüğü bir yönetim modeline bırakmaktadır. Bu yeni yönetim modeline“iyi yönetişim”adı verilmektedir. İyi yönetişim modelinin şeffaflık, hesap verebilirlik, eşitlik, etkinlik, hukukun üstünlüğü, katılım, cevap verebilirlik olmak üzere sekiz temel ilkesi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Isparta ilinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin“iyi yönetişim”kavramının yukarıda sayılan ilkelerine ilişkin algılarının, farkındalıklarının, bakış açılarının ve bilgilerinin tespit edilmesidir. Çalışma, Isparta ilinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında iyi yönetişimin ilkelerine yönelik bir ilk olmasından dolayı önemlidir. Çalışma, Isparta il merkezinde yer alan ve görece fazla sayıda personele sahip olan, Davraz Vergi Dairesi Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nde görev yapan kamu görevlilerinden 405 kişiye anket uygulaması olarak yapılmıştır. Çalışma ile ortaya çıkan bulgular, kamu görevlilerinin iyi yönetişim modelinin temel ilkelerinin Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarında mevzuata büyük ölçüde yansımakla birlikte, uygulamada henüz tam olarak yerleşmediğini düşündüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years the process of change taking place in the world have affected the public administration systems of the states. The traditional management aprroach yielded itself a new management model that is taken into account citizens demands and expectations, had disappeared the difference between the ruler and the ruled and the execution of public services more effective and more efficient. This new model is called“good governance”. The aim of this study to identify good governance perceptions and informations of public officials in Isparta which is about transparecy, accountability, equity, efficiency, superiority of law, participation, responsiveness and strategic planning. This study is important because of the first study in Isparta which is about good governance's principles. This study was applied as a survey to 405 public servants in Isparta. These public servants works in Davraz Tax Office Management, National Education Management, Culture and Tourism Management, Food Agriculture and Breeding Management, Youth and Sports Service Management, Health Management and Süleyman Demirel University. The findings in this study shows that, public officials thinks that the main principles of good governance model appears in public instutions but this principles unsettled on practice in Turkey.