Aram Haçaturyan keman konçertosunun form ve icra teknikleri açısından incelenmesi
Examination of Aram Hachaturyan violin concerto in terms of form and performance techniques
- Tez No: 737207
- Danışmanlar: PROF. EZGİ GÖNLÜM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, keman literatüründe önemli bir yeri olan ve aynı zamanda Doğu ile Batı müziğinin kesişim noktalarından birisi sayılan Ulusalcı akımın Sovyetler Birliği Ermeni bestecilerinden Aram Haçaturyan'ın Keman Konçertosunun icra ve yorum açısından incelenmesidir. Bu kapsamda ilk olarak konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Bestecinin hayatı ve eserleri konusunda Türkçe oldukça az kaynağa rastlanılmış, konuyla ilgili İngilizce kaynaklardan faydalanılmıştır. Bir eseri yorumlayabilmek için eser ve bestecisi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olunması gereklidir. Eserin analizine geçilmeden önce hem besteci hem de eserin tarihi ile ilgili araştırmalar yapılıp elde edilen bilgiler sunulmuştur. Bunun ardından eser analizine ışık tutması açısından literatürde genel tarama yapılarak bilgiler derlenmiştir. Daha sonra eserin besteleniş süreci incelenmiş, eser üzerinde biçimsel ve tonal analiz yapılarak bunlar tablolar halinde verilmiştir. Bunun ardından da eserde kullanılan çalım teknikleri incelenmiş ve kullanıldığı yerlerden örnekler verilmiştir. Son olarak da elde edilen veriler ışığında eserin yorumlanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Violin Concerto of Aram Haçaturyan, one of the Armenian composers of the Soviet Union, of the Nationalist movement, which has an essential place in the violin literature and is considered one of the intersection points of Eastern and Western music, in terms of performance and interpretation. In this context, the literature on the subject was first searched, and the data obtained were subjected to descriptive analysis. There are very few sources in Turkish about the life and works of the composer, and English sources related to the subject were used. In order to interpret a work, it is necessary to have in-depth knowledge of the work and its composer. Before analyzing the work, research about both the composer and the history of the work was done, and the information obtained was presented. After that, data was compiled by doing a general search in the literature to shed light on the analysis of the work. Afterward, the composition process of the work was examined, formal and tonal analysis was made on the work, and these were given in tables. After that, the playing techniques used in the piece were examined, and examples were given from the places where they were used. Finally, in light of the data obtained, suggestions were made for the interpretation of the work.