Su'luk şair Urve B. Verd ve şiiri (Tematik bir inceleme)
Su'luk poet Urve B. Verd and the poetry (A thematic review)
  1. Tez No: 737208
  2. Yazar: DOAA SAAD KAREEM AL-TAMEEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASSERUDDİN MAZHARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Arap edebiyatında sa'leke olgusu farklı bir düşünme ve davranma biçimi olarak daima araştırmacıların ilgisini çeken bir konu olmuştur. Sa'leke kesiminin yazdıkları şiirlerde kendi dünya görüşleri, takip ettikleri ilke ve esaslarla onları bu yola sevk eden etkenler açık bir şekilde görülmektedir. Şiiri kendilerini ifade etmek ve hayatlarını tasvir etmek için bir araç olarak kullanmışlardır. Su'lûklar kabilelerinden ayrı yaşayan ve sosyal adaletten tamamen umudunu kesmiş kimselerdi. Zulmün hâkim olduğu bir ülkede kendilerine haksızlık edildiğini düşünen bu kesim, aileleri ve kabileleriyle iletişimlerini tamamen koparmışlardı. Bu araştırmada su'lûk kesimini ve sa'leke terimini ele almak için su'lûk Şair Urve b. el-Verd Şiirlerinde insan sevgisi konusunu seçtik. Şairin Divânını retorik yönden inceledik. Ayrıca tarafsız, teknik bir yaklaşıma dayalı olarak şairin hayatı, insani yönü ve şiir temalarıyla birlikte sa'leke olgusunun nasıl ortaya çıktığını ele aldık. Arap kabilesinin her türlü zorbalığına maruz kalan Urve'nin Divânını insani değerleri ve erdemleri savunan insanı temsil eden kadim bir metin olması hasebiyle tercih ettik. Su'lûk kesiminin lider konumunda olan şairi Urve b. el-Verd'in şiirleri Arap şiir serüveninde eşsiz bir yere sahiptir. Çünkü hem teknik hem de toplumsal düzeyde gerçekleşen bir devrim niteliğindedir. İslam öncesi dönemde su'lûk şairlerin hayatı, yağmalamak için yaptıkları baskınlara dayanıyordu ve geçimlerini bu şekilde sağlıyorlardı. Urve b. el-Verd'in Divânının retorik yöntemlerini incelemek hem sa'lekeyi yakından tanımayı hem de şairin dünya görüşünün anlaşılmasını kolaylaştırır. Şiirinde gerçekçi ve açıklayıcı bir üslupla hem kendi yaptığı baskınları hem de cahiliye toplumunun durumunu, yoksullukla mücadelesini, kendisi ve arkadaşlarını su'lûk olmaya sevk eden maddî ihtiyacını anlatır. Urve b. el-Verd su'lûkların öncüsü konumundaydı. Şiirlerindeki retorik üslubunda bu durum açıkça gözükmektedir. Onun şiirleri fikirlerini ve acılarını somutlaştırıp, yaşam tarzlarını tasvir etmesi bakımından sa'leke anlayışını yansıtması açısından önemlidir. Ayrıca cahiliye dönemi toplumlarında yaygın olan gelenek göreneklerin de açıklığa kavuşturulmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of sa'leke in Arabic literature has always been a subject of interest to researchers as a different way of thinking and behaving. In the poems written by the Sa'leke section, their worldview, the principles and principles they followed and the factors that led them to this path are clearly seen. They used poetry as a tool to express themselves and describe their lives. The Su'luks were people who lived apart from their tribes and had completely given up on social justice. This group had cut off communication with their families and tribes. They thought that they were being treated unfairly in a country where oppression prevailed. In this research, we chose the subject of Humanism from al-Ward Poems to better identify the“su'leke”terminology and“su'lûk”section of it. We examined the poet's Diwan rhetorically. In addition, based on an impartial technical approach, we discussed how the phenomenon of stigma emerged together with the poet's life, human side and poetic themes. We preferred the Diwan of Orwa, which was subjected to all kinds of tyranny by the Arab tribe, because it is an ancient text that represents the person who defends human values and virtues. The leading poet of the Su'luk section, Orwa b. al-Ward's poems have a unique place in the adventure of Arabic poetry. Because it is a revolution that takes place at both a technical and social level. In the pre-Islamic period, Su'luk was based on the occupations and raids of poets to plunder life and they made their living in this way. Orwa b. al-Ward Examining the rhetorical methods of al-Ward's Divân makes it easier both to get to know sa'leke closely and to understand the poet's worldview. With a realistic and explanatory style in his poetry, he describes both the raids he made himself, the situation of the ignorant society, his struggle against poverty, and the financial need that led him and his friends to becomes su'lûk. Orwa b. al-Ward was the pioneer of su'luks. This case in the rhetorical style of his poems appears clearly. In terms of embodying his ideas and sufferings and describing their lifestyles, his poems are the best means for understanding and recognizing sa'leke. It also provides clarification of the traditions and customs that were common in the societies of the jahiliyyah period.