'Kristal Gece''den 'Solingen Gecesi''ne; XXI. yüzyıla doğru Alman ırkçılığı
From the 'Crystal Night' to the 'Solingen Night'; German racism towards to the XXI. century
  1. Tez No: 73721
  2. Yazar: ALİ ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Günümüzde kaynağını ırkçılıktan alan her türlü terör ve şiddet eylemi en dar yorumuyla uluslararası terör ve şiddetin vahim biçimlerinden biridir. Irkçı eylem potansiyelinin, toplumun belli sosyal sınıflarında gizlenmesi ve zaman zaman dehşet saçan boyutlarda ortaya çıkması ise, sorunun vahametini daha da artırmaktadır.“Kristal Geceden Solingen Gecesi”ne, XXI. Yüzyıla Doğru Alman Irkçılığı başlıklı bu tez çalışmasında, dünyanın gündemini meşgul etmeye devam eden Almanya'daki mevcut ırkçı yönelimlerin tarihi boyutlarına kronolojik bir bakış açısı getirilmeye gayret edilmiştir. Ayrıca, Alman toplumunun tarihinin belli bir döneminde edindiği sosyal davranış biçimlerinden biri olan ırkçılığın temel gerekçeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, sözkonusu toplumun zaman içinde geçirdiği sosyal evreler sınırlı bir ölçü içinde analiz edilmiştir. Tez çalışmasının Birinci Bölümünde, Federal Almanya Cumhuriyeti ile nasyonal sosyalist (NSDAP) iktidar dönemi arasındaki bağların tamamen koparıldığını sembolize eden“sıfır noktası”(Null punkt) sorgulanmıştır. Tez çalışmasının İkinci Bölümünde, aşırı sağ örgüt ve partilerin Almanya'daki gelişim süreci ve bu süreç içinde sözkonusu örgüt ve partiler tarafından kaleme alınan programlar incelenmiştir. Anılan bölümde ayrıca, Almanya'da faaliyet gösteren terör ve şiddete dayalı aşırı sağ örgütler, başta siyasi amaçlan ile faaliyet sahaları olmak üzere en geniş biçimiyle ele alınmıştır. Tez Çalışmasının Üçüncü Bölümünde, Almanya'daki ırkçı eylemlerin zirveye ulaştığı Rostock, Mölln ve Solingen olayları incelenmiştir. Sözkonusu olaylardan Soligen olayı ise geniş bir biçimde analiz edilmiştir. Tez çalışmasının Dördüncü Bölümünde Almanya'da faaliyet gösteren aşırı sağ hareketlere karşı alınması gereken idari ve adli önlemler tartışılmış, konunun insan hakları ile ilgisi ve uluslararası hukuktaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasının sonuç bölümünde, Almanya'da yaşanan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, dini hoşgörüsüzlük gibi yönelimlerin önünün alınabilmesi için gerekli hukuki, siyasi ve sosyal çabalar ve bunların nitelikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, any sort of terrorist and violent action resulting from racism in its strictest definition is one of the worst forms of international terrorism and violence. Potential for racist activities in certain social classes in an hidden form and from time to time its emergence in a crucial way makes the problem more problematic. In this thesis titled“From the Crystal Night to the Solingen Night; German Racism Towards to the XXI. Century”the historical aspects of the present racist orientations in Germany which still occupy an important place on the agenda of the world are tried to be analysed in a chronological order. Furthermore, the main reasons behind racism which the thesis claims is a form of social behaviour and emerged in a specific period of the German history but still existing are also studied. In this context, social phases experienced in the German society are also focused on to a certain extent. Part One of the thesis questions the validity of“Zero Point”(Null Punkt) which is claimed to be the symbol of separation of linkages between German National Socialist Workers Party rule and the Federal Republic of Germany era. Part Two of the thesis focuses on the development process of extreme right organisations and political parties in Germany and their programmes and activities. In the same Part, terrorist and violent extreme right organisations, their political aims and fields of activity are also studied to the greatest extent. The subject matter of Part Three is racist activities which reached a peak in Rostock, Mölln and Solingen. This Part is mainly devoted to the Solingen case. Administrative and judicial measures to eliminate extreme right movements operating in Germany are discussed in Part Four. The relation between racism and human rights and the place of racism in international law are tried to be determined. Final Part argues that racism, sometimes hidden sometimes on the forefront with violent activities has been a continuing phenomena in the German society and cannot be eliminated as long as racist activities and tendencies are viewed as ordinary crimes by the German authorities. A brief analysis of the present political, judicial and social efforts in the direction of the elimination of racism exerted by the German authorities and suggestions were made.