Kütahya'da çalışan okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre kırsalın eğitime etkisi
The effect of rural settings on education according to the opinions of pre-school teachers working in Kütahya
- Tez No: 737211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARCAN TIĞRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de okul öncesi eğitim çeşitli ortamlarda tartışılmakta; mevcut sorun ve durumlara çözüm yolları aranmaktadır. Bu araştırmada, Kütahya ili kırsalında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin deneyimleri neticesinde kırsaldaki okul öncesi eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi ve durum saptaması yaparak öneriler geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, kırsal bölgelerde çalışan okul öncesi öğretmenlerinin deneyimlerinin, birinci ağızdan dinlenilerek irdelenmesi ve neticede kırsalın okul öncesi eğitimdeki yerinin betimlenmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenerek, Kütahya ili kırsal kesimlerinde bulunan ana sınıflarında görev yapan altısı kadın biri erkek olmak üzere yedi okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için 'Demografik Bilgi Formu' ve araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında, 'Okulun imkânları', 'Okul Personeli', 'Ailelerin iş birliği konusundaki tutumu ve eğitime etkisi', 'Okul öncesi eğitimde sistemsel aksaklıklar', 'Kırsaldaki okul öncesi eğitimi geliştirmek için yapılabilecek çalışmalar' ve 'Kırsalda çalışan okul öncesi öğretmeninin iş doyumu' olmak üzere altı tema ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları neticesinde, kırsal bölgelerde, okul öncesi eğitimde bazı aksaklıklar yaşandığı ve okul öncesi eğitimin geliştirilmesi için neler yapılabileceğine dair sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre-school education has been discussed in various settings in Turkey in recent years; solutions to existing problems and situations are sought. The purpose of this study is to examine the perspectives of preschool teachers working in Kütahya's rural areas on preschool education in rural areas based on their experiences, and to develop recommendations by determining the situation. In the study, one of the qualitative research methods, Interpretive Phenomenological Analysis, was chosen to examine the experiences of preschool teachers working in rural areas by listening firsthand and, ultimately, to explain the role of rural areas in preschool education. The sample of the study was determined by the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, and consists of seven pre-school teachers, six female and one male, working in kindergartens in the rural areas of Kütahya. A 'Demographic Information Form' and semi-structured interview questions prepared by the researcher were used to collect the research data. In the light of the data, 'School opportunities', 'School staff', 'Family's attitude towards cooperation and its effect on education', 'Systemic problems in pre-school education', 'Studies that can be done to improve pre-school education in rural areas' and 'Preschool working in rural areas'. Six themes emerged, including 'the teacher's job satisfaction'. As a result of the research findings, conclusions were drawn about some issues in rural preschool education and what can be done to improve preschool education.