Beliren yetişkinlerde ilişki doyumunun romantik yetkinlik ve çeyrek yaşam krizi açısından incelenmesi
Investigation of relationship satisfaction in emerging adults in terms of romantic competence and quarter life crisis
  1. Tez No: 737210
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerin ilişki doyumunu yordamada romantik yetkinlik, çeyrek yaşam krizi, cinsiyet, yaş ve ilişki süresi değişkenlerinin rolünü incelemektedir. Araştırmaya 360 beliren yetişkin katılmıştır (%67.5 kadın, %32.5 erkek). Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Romantik Yetkinlik Envanteri ve Kriz Tarama Anketi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 ve JASP V0.16 programları kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizinden elde edilen bulgulara göre, modeldeki değişkenler ilişki doyumundaki varyansın %28'ini açıklamaktadır. İlişki doyumu romantik yetkinlik, ilişki süresi ve çeyrek yaşam krizi tarafından istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordanmaktadır. İlişki doyumunun yordanmasında en güçlü değişken romantik yetkinliktir. Romantik yetkinlik puanı arttıkça ilişki doyumu puanı artmaktadır. İlişki süresi arttıkça, ilişki doyumu puanı artmaktadır. Çeyrek yaşam krizi puanı arttıkça ilişki doyumu puanı azalmaktadır. Cinsiyet ve yaş, ilişki doyumunun yordanmasında anlamlı katkı sunmamıştır. Bulgular, alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve araştırmanın sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of romantic competence, quarter-life crisis, gender, age, and relationship duration variables in predicting emerging adults' relationship satisfaction. A total of 360 emerging adults participated in the study (67.5% female, 32.5% male). Relationship Assessment Scale, Inventory of Romantic Competence, Crisis Screening Questionnaire, and Personal Information Form were used as data collection instruments. SPSS 26.0 and JASP V0.16 programs were used in the analyses of the data obtained from the research. According to multiple linear regression analysis results, the predictors in the model accounted for 28% of the total variance of relationship satisfaction. Relationship satisfaction was predicted statistically significantly by romantic competence, relationship length, and quarter-life crisis. Romantic competence was the strongest predictor of relationship satisfaction. As the romantic competence score increased, the relationship satisfaction score increased. While the length of the relationship increased, the relationship satisfaction score increased. As the quarter-life crisis score increased, the relationship satisfaction score decreased. Gender and age were not found significant predictors of relationship satisfaction. The findings were discussed within the literature framework, and recommendations were made in line with the research results.