Teknolojik öğrenme yeteneğinin yenilikçilik performansına etkisi ve bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
The effect of technological learning capability on innovation performance and a study on the banking sector
- Tez No: 737225
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknoloji yönetimi, şirketlerin değişen çevresel koşullarına ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri, değişimleri bizzat yaratabilmeleri için tercih edilen bir yönetim disiplinidir. Teknolojik öğrenme kavramı ve yeteneği, teknoloji yönetimi kapsamında gitgide üzerinde daha fazla durulan başlıklar haline gelmektedir. Gelişmekte olan ülkeler ve bu ülkelerin işletmeleri, teknolojik gelişimlerini yeterince etkin bir şekilde sağlayamamakta; dolayısıyla da teknolojik öğrenmeye daha fazla gereksinim duymaktadır. Bu çalışmada teknolojik öğrenme, dinamik yetenekler teorisi ışığında ele alınmakta ve teknolojik öğrenme yeteneğinin firma yenilikçiliği üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bankalar üzerinde yapılan araştırma kapsamında teknolojik öğrenme sürecinin, ürün ve süreç yenilikçiliği üzerine etkileri incelenmiştir. 262 banka çalışanından toplanan veriler üzerinden gerçekleştirilen regresyon analizlerinin sonucunda teknoloji satın alma ve teknoloji kullanımı yeteneğinin, ürün yenilikçiliği ile süreç yenilikçiliğine orta düzeyde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre teknoloji özümseme yeteneği ile ürün ve süreç yenilikçiliği arasında direkt ve anlamlı bir etki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Technology management is a preferred management discipline for companies to keep up with changing environmental conditions and technological developments and to create changes themselves. Technological learning concept and capability are becoming more and more emphasized topics within the scope of technology management. Developing countries and their businesses cannot provide their technological development effectively enough; therefore, it needs more technological learning. In this study, technological learning is discussed in the light of dynamic capabilities theory and the effects of technological learning ability on firm innovativeness are examined. Within the scope of the research conducted on banks, the effects of the technological learning process on product and process innovation were examined. As a result of the regression analyzes performed on the data collected from 262 bank employees, it was determined that the ability to purchase technology and use technology has a moderately positive and significant effect on product innovation and process innovation. According to the results of the research, no direct and significant effect was found between the ability to absorb technology and product and process innovation.