Meksika müralizminin öncülerinden Diego Rivera'nın mürallerinde tema olarak İspanyol öncesi Amerika uygarlıklarının ve yerlicilik (Indigenismo) fikirlerinin ele alınması
Examination of prehispanic civilizations of America and Indigenism thoughts in the murals of Diego Rivera; One of the pioneers of Mexican muralism
- Tez No: 737226
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Otuz yılı aşkın bir süre Meksika'yı yöneten Porfirio Diaz'ı devirmek için 1910 yılında ayaklanan Meksika halkı 1910 – 1920 yılları arasında Meksika Devrimi olarak adlandırılan bir iç savaş ve çatışma süreci yaşamıştır. Devrim sonrasında kurulan Alvaro Obregón başkanlığındaki hükûmetin Meksika devletini ve toplum düzenini değiştirmek amacıyla başlattığı reformlar modern Meksika devletinin temellerini atmıştır. Ulusal bir kimlik yaratmayı ve Meksikalılık (Mexicanidad) bilincini geliştirmeyi amaçlayan Alvaro Obregón hükümetinin Halk Eğitimi Bakanı José Vasconcelos başlatılan bu büyük reform programının eğitim ve kültür politikalarını şekillendirmiştir. Halk Eğitimi Bakanlığı, Meksika'nın tarihi ve kültürel değerlerinin resim yoluyla öğretilmesi için kamusal alanlarda anıtsal resimler yapılmasını desteklemiş ve sanatçıları teşvik etmiştir. Kamu binalarında yapılması planlanan müral projelerinde çalışacak sanatçıların bir araya getirilmesi ve mürallerin yapılmaya başlanmasıyla Meksika Müral hareketi de başlamıştır.“Meksika Müralizmi”( El Muralismo Mexicano) ya da“Meksika Rönesansı”olarak adlandırılan devlet destekli bu sanat hareketinde Diego Rivera, José Clemente Orozco ve David Alfaro Siqueiros gibi dünyaca ünlü sanatçılar görev almıştır. Diego Rivera bu sanatçılar içinde Meksika'nın prehispanik uygarlıklarına, yerli halkların kültürlerine en fazla ilgi gösteren ve bunları mürallerine büyük bir sevgi ve tutkuyla konu eden sanatçıdır.
Özet (Çeviri)
In 1910 Mexican people revolted to overthrow Porfirio Diaz, who had ruled Mexico for more than thirty years. This rebellion had turned into a civil war and conflict which had been between 1910 – 1920, also called as Mexican Revolution. After Mexican Revolution, the new Mexican government led by President Alvaro Obregón initiated a reform program to establish a new state and also a new, modern Mexican society. The new government aimed to create a national identity and develop the consciousness of Mexicanism. For this purpose, The Minister of Public Education, José Vasconcelos had shaped educational and cultural policies. A detailed and great reform program was initiated by the Ministry of Public Education. Ministry supported the creation of monumental murals in public buildings and encouraged artists to execute these murals. The Mural Project aimed to show the historical and cultural values of Mexico through painting. The Mexican Mural Movement started with the gathering of artists. Artists such as Diego Rivera, José Clemente Orozco and David Alfaro Siqueiros participated in this state-sponsored art movement also called“Mexican Muralism ”(El Muralismo Mexicano) or“Mexican Renaissance”. Among mural painters, only Diego Rivera had a great attention to prehispanic civilizations and their cultures. He painted prehispanic civilizations and indigenous peoples' culture with a great enthusiasm and passion.