Öğretmen adaylarının başarı amaç yönelimleri, girişimcilikleri ve yaşam boyu öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-service teachers' achievement goal orientations, entrepreneurship and lifelong learning
  1. Tez No: 737227
  2. Yazar: SERPİL GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının başarı amaç yönelimleri, girişimcilikleri ve yaşam boyu öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın verileri 2021-2022 akademik yılı güz döneminde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi'nde 4. Sınıfta öğrenim gören 393 öğretmen adayından toplanmıştır. Araştırmada veriler“Başarı Yönelimi Ölçeği”,“Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Verilerin analizinde dağılımların normal olup olmadığı çarpıklık-basıklık değerleri ve Kolmagorov-Smirnov test sonuçları ile incelenmiş ve dağılımın normal olmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle belirlenen alt problemler doğrultusunda verilerin analizinde parametrik olmayan istatistiklerden Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının başarı amaç yönelimi, girişimcilik ve yaşam boyu öğrenme puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının başarı amaç yönelimleri orta düzeyde iken yaşam boyu öğrenme ve girişimciliklerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının amaç yönelimi, yaşam boyu öğrenme ve girişimcilik becerilerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği, öğretmen adaylarının başarı amaç yönelimlerinin, girişimciliklerinin ve yaşam boyu öğrenmelerinin eğitim gördükleri programa ve algılanan başarıya göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre öğretmen adaylarının girişimcilik becerileri ile yaşam boyu öğrenme becerileri arasında yüksek düzeyde, başarı amaç yönelimleri ile yaşam boyu öğrenme becerileri ve girişimcilik becerileri ile başarı amaç yönelimleri arasında düşük düzeyde de olsa anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Beceriler küçük yaşta edinildiği için tüm eğitim kademelerinde girişimcilik kazanım ve hedeflerinin yer aldığı öğrencilerin yaş ve seviyelerine uygun eğitim programları geliştirilebilir; Halk eğitim merkezleri tarafından bireylerin yaşam boyu öğrenmeye yönelik eğilimlerinin ve farkındalıklarının arttırılması amacıyla seminerler düzenlenebilir ve tanıtım faaliyetleri yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-service teachers' achievement goal orientations, entrepreneurship and lifelong learning. For this purpose, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The data of the study were collected from 393 4th grade teacher candidates studying at Zonguldak Bülent Ecevit University, Ereğli Faculty of Education in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The data in the study were obtained by using the“Achievement Goal Orientations Scale”,“Entrepreneurship Scale Towards Student Teachers”and“Lifelong Learning Scale”. Validity and reliability studies of the scales were carried out. In the analysis of the data, it was examined whether the distributions were normal or not with the skewness-kurtosis values and Kolmagorov-Smirnov test results and it was determined that the distribution was not normal. For this reason, non-parametric statistics Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used in the analysis of the data in line with the sub-problems determined. In addition, Spearman correlation analysis was used to determine whether there was a significant relationship between the success goal orientation, entrepreneurship and lifelong learning average scores of the pre-service teachers. According to the findings obtained from the research, it was determined that while the success goal orientations of the teacher candidates were at a medium level, their lifelong learning and entrepreneurship were at a high level. It was determined that the pre-service teachers' goal orientation, lifelong learning and entrepreneurship skills did not differ significantly according to gender, and the success goal orientations, entrepreneurship and lifelong learning of the pre-service teachers showed a significant difference according to the program they are studying at and perceived success. According to the results of the correlation analysis, a high level of significant relationship was found between the entrepreneurship skills and lifelong learning skills of the pre-service teachers, and a low level of significant relationship was found between the achievement goal orientations and lifelong learning skills, and the entrepreneurship skills and achievement goal orientations. Since skills are acquired at a young age, education programs suitable for the age and level of students with entrepreneurial achievements and goals at all education levels can be developed; seminars and promotional activities can be organized by public education centers in order to increase the tendencies and awareness of individuals towards lifelong learning.