Bazı kombat ve izci sporcuların duygu düzenleme becerisi ve çalışma belleği performansının N- geri paradigması ve yaklaşma kaçınma testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of emotion regulation skills and working memory performance of some kombat and scout athletes with N-back paradigm and approach avoidance test
- Tez No: 737247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZOZAN GÜLEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada izcilik ve kombat sporları alanında lisanslı sporcular ile inaktif yaşayanlar arasında çalışma belleği ve duygu düzenleme arasındaki olası farklılıkları araştırmak hedeflenmiştir. Katılımcıların, Sosyodemografik özellikleri, Beck depresyon ölçeği, Beck anksiyete ölçeği, duygu düzenleme ölçeği, duygu durum testi skorları alınmıştır. Çalışma belleğini ölçmek için N-Back görevi kullanılmıştır. Emosyonel yanıtların değerlendirilmesi amacı yaklaşma-kaçınma görevi kullanılmıştır. Kombat sporcularının uyumlu negatif doğru cevap sayısı, izcilik sporcularının uyumlu negatif doğru cevap sayısından (p=0.036) ve inaktif kişilerin uyumlu negatif doğru cevap sayısından daha yüksek bulunmuştur (p=0.067). Kombat sporcularının uyumlu pozitif doğru cevap sayısı izcilik sporcularının uyumlu pozitif doğru cevap sayısından (p=0.036) ve inaktif kişilerin uyumlu pozitif doğru cevap sayısından daha yüksek bulunmuştur (p=0.067). Beck Anksiyete ölçeğinde izcilik sporcuları inaktif kişilere (p=0.022) ve kombat sporcularına ( p=0.050) göre daha düşük puan almışlardır. Bu çalışma da gruplar arasında çalışma belleği kapasitesi, duygu düzenleme ve duygu durum testleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. İzcilik sporcularının spor yapmayanlara ve kombat sporcularına göre daha düşük anksiyete belirtisi gösterdiği bulunmuştur. Kombat sporcularının testin uyumlu pozitif ve uyumlu negatif bölümünde doğru cevap verme sayılarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bütün katılımcılar uyumlu kısımda kaçınmada yaklaşmadan daha doğru sonuçlar almışlardır. Testin uyumlu kısmında uyumsuz kısmına göre daha iyi performans göstermişlerdir. Emosyonel yanıtlar ile motor hareket kontrolü arasında bağlantı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the possible differences between working memory and emotion regulation between licensed athletes in the field of scouting and kombat sports and those who live inactive. Sociodemographic characteristics of the participants, Beck depression scale, Beck anxiety scale, emotion regulation scale, and mood test scores were taken. N-Back task was used to measure working memory. The approach-avoidance task was used to evaluate emotional responses. The number of congruent negative correct answers of the kombat athletes was higher than the number of congruent negative correct answers of the scout athletes (p=0.036) and the number of congruent negative correct answers of the inactive persons (p=0.067). The number of congruent positive correct answers of the kombat athletes was higher than the number of congruent positive correct answers of the scouts (p=0.036) and the number of congruent positive correct answers of the inactive persons (p=0.067). Scout athletes scored lower on the Beck Anxiety Scale than inactive individuals (p=0.022) and kombat athletes (p=0.050). In this study, no significant difference was found between the groups in terms of working memory capacity, emotion regulation and mood tests. It has been found that scout athletes show lower anxiety symptoms compared to non-athletes and kombat athletes. It was found that the number of correct answers in the matched positive and compatible negative parts of the test of the kombat athletes was higher than the other groups. All participants got more accurate results in avoiding the congruent part than the approach. They performed better in the compatible part of the test than the incompatible part. It has been shown that there is a link between emotional responses and motor movement control.