Mozambik'te sömürgelik mirası ve işçi göçü
Colonial legacy and labour migration in Mozambique
  1. Tez No: 737278
  2. Yazar: DULCIDO DA BEATRIZ BENTO SAMBO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, Mozambik'teki işgücü göçü ve istihdam politikasını analiz etmektedir. Mozambik'ten Güney Afrika'ya işçi göçü veya ihracının sömürge döneminde başladığını ve Mozambik'te sömürgeciliğin sona ermesinin bunun sonu anlamına gelmediğini aktardıktan sonra, tez, şunu sorgulamaktadır: Sömürge sonrası hükümetler, Mozambik'teki emek göçünü sona erdirmeye çalıştıysa, neden Güney Afrika'ya büyük bir emek göçü devam etmektedir? Bu soruya yönelik olarak, Güney Afrika'ya sürekli işgücü göçünün işsizlikle karşı karşıya kalan Mozambikliler için bir hayatta kalma pratiği ve aynı zamanda hükümetin iş yaratma üzerindeki baskıyı hafiflettiği için fırsatçı bir şekilde görmezden geldiği sömürge politikalarından gelen tarihi miras olduğunu iddia etmektedir. Çalışma, karma yöntem ile tarihsel kurumsallık yaklaşımlarını izlemiştir. Mozambik'te işgücü göçüne başka faktörler de katkıda bulunsa da bulgular, bu iddiayı desteklemektedir. Dolayısıyla insanları Güney Afrika'ya iş bulmak için gitmeye iten, sadece tarihi miras değildir. Devletin kendi toprak sınırlarını kontrol etmedeki zayıflığı ve sınır devriye memurları arasında yaygın yolsuzluk, işgücü göçü konusunda verimsiz politikalar, hükümetlerin gençler için yeterli iş veya insana yakışır işler yaratamaması, özellikle genç yetişkinler arasında daha yüksek işsizlik oranları ve ülkedeki ana istihdam kaynağı olarak madde tarımının yaygınlığı, Mozambik'te yoğun işgücü göçüne yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research analyses labour emigration and employment policy in Mozambique. After finding out that labour emigration or 'exportation' to South Africa in Mozambique started during the colonial period and that the end of colonialism in Mozambique did not mean the end of it, I questioned: if several post-colonial governments attempted to end the emigration of labour in Mozambique, why there is still a massive labour emigration to South Africa? Toward this question, I claimed that the persistent labour emigration to South Africa is a survival practice for Mozambicans who face unemployment as well as historical heritage from colonial policies that the government opportunistically ignores as it relieves pressure on job creation. The study followed a mixed-methods approach and historical institutionalism. The findings support the claim, although other factors also contribute to labour emigration in Mozambique. Accordingly, it is not just historical heritage that makes people go to South Africa to find work there. The weakness of the State in controlling its territorial borders and widespread corruption among the borders patrol officers; inefficient policies on labour emigration; the failure from governments to create enough jobs or decent jobs for youths; higher rates of unemployment, especially among young adults; and the prevalence of substance agriculture as the main source of employment in the country lead to massive labour emigration in Mozambique.