Mozambik muhasebe sisteminin Türk muhasebe sistemi ile karşılaştırılması
Comparison of mozambican accounting system with Turkish accounting system
- Tez No: 677988
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ AYBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ekonomik küreselleşmeyle birlikte birçok şirket menkul kıymetler borsasında menkul kıymet almak, satmak veya diğer ülkelere yerleşmek için uluslararası piyasaya erişmek istemektedir. Bu gerçeklikle karşı karşıya kalan işletmeler muhasebe ve muhasebe uygulamaları arasındaki farkların üstesinden gelme ihtiyacı duymaktadır. Bu ihtiyaç göz önüne alındığında, UMSK, muhasebe uygulamasından kaynaklanan uluslararası farklılıkları en aza indirmek amacıyla UMS ve UFRS olarak adlandırılan bir dizi standart yayınlanmıştır. UFRS, dünyada birçok ülkede genel kabul görmüş finansal raporlama sistemidir. Türkiye'de muhasebe sisteminin gelişimiyle ilgili olarak birçok kurum ve kuruluş faaliyette bulunmaktadır. Muhasebe teori ve uygulama yönleri itibari ile Türkiye'de başlıca iki aşamadan geçmiştir. Fransız mevzuatı ve Alman mevzuatıdır. Kuşkusuz bununla ilgili olarak en önemli gelişme 01.01.1994 yılında uygulamaya başlanan Tekdüzen Hesap Planı, Sermaye Piyasası Kanununu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na bağlı olan bankalar hariç finansal tabloları belirlenen standartlara göre hazırlamaları ve Kamu Gözetimi Kurumu'nun belirlediği finansal raporlama standartlarının kullanılmasıdır. Mozambik'te, ulusal bağımsızlık ilanından (1975) dokuz (9) yıl sonra ortaya çıkmış ve özel şirketler tarafından kullanılması zorunlu muhasebe sistemi ile ilk adım 1984'te atılmıştır. Mozambik'te muhasebenin evrimi üç farklı aşamadan geçmiştir. İkinci aşamadaki en önemli gelişim 2009 yılında gerçekleştirilmiştir. Sermaye Piyasası'nın geliştirilmesi ve yabancı borsalara entegre olma ilgisi ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına dayalı yeni bir yasa oluşturulmuştur. Bu çalışma, Mozambik ve Türkiye'de uygulanan muhasebe sistemlerinin temel hatlarını analiz etme ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, her iki ülkenin tarihi, muhasebe sistemin yasal çerçevesi, belge ve kayıt düzenin oluşturulması, hesap planı, finansal tablolar, muhasebe mesleği ve muhasebe standartları araştırılmış, karşılaştırılarak analiz edilmiş ve sonrasında ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wıth globalized economy, several companies intent to access the international market in order to buy or sell securities on a stock exchange or to settle in other countries. Faced with this reality, accounting arises, the need to overcome the differences between accounting practices. Wıth thıs necessity, the IASB issued a set of standards called IFRS, with the objective to minimize international differences and mix accounting principles. IFRS is a financial reporting system accepted in many countries around the world. In Turkey, the binding of accounting to a certain order begins with the“Law of Commerce”dated 1850; many organizations are operating with regard to the development of accounting sciences. Accounting theoretical and practical aspects that has gone through two major stages. The French legislation and German legislation. Indeed, the main development in this regard is the Uniform Chart of Account, which began to be implemented in 1994, Banks and Firms were subjected to report their financial statements according to standards issued by Capital Market Laws, Banking Regulation and Auditing and the use of accounting standards established by Turkish Accounting Standards Boards. In Mozambique, it emerged nine (9) years right after the declaration of national independence (1975), the first step in the Accounting System was taken in 1984. The accountıng development in Mozambique has gone through three different stages. Thereby, the most important development of Mozambican accounting system was held in 2009, With the interest in developing the Capital Market as well as integrating companies on foreign stock exchanges, was established a new law based on International Financial Reporting Standards. This study is meant to analyze and compare the basic outline of the accounting system implemented in Turkey and Mozambique. In addition, the history of both countries, the legal framework of the accounting system, the establishment of the document and record order, the chart of accounts, financial statements, accounting profession and accounting standards were researched, compared and analyzed, and the results obtained afterwards were evaluated.