Bir sanal gerçeklik projesi olarak labirent
  1. Tez No: 737279
  2. Yazar: AYLİN TASLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu eser metni çalışması; labirent sembolünün tarihini detaylı incelemek, sembolün içerdiği anlam ve yapısal özelliklerini bir sanal gerçeklik projesi temellerini oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Sembolün geçmişinden bugüne çeşitlenerek artan ilk tasvirleri, antik yapılardaki kullanımı ve tarihten günümüze değişimi incelenmiştir. Sembolün farklı kültürlerdeki yeri, kullanım alanları ve ezoterik anlamları detaylandırılmıştır. Mitolojide geçtiği yerlerin üstünde durulmuştur. Çağdaş sanatta, heykel ve enstelasyonlarda mekânda bir deneyime dönüşen sembolün farklı sanatçıların oluşturduğu örnekleri incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise, Sanal gerçeklik teknolojisinin imkanları göz önünde bulundurularak deneyime dayalı yeni bir labirent modeli oluşturulmasının sürecinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This artwork's introduction was written to explore labyrinth symbols and understand the history, meaning, and structure of a virtual reality experience. Symbols growing and changing picture, and their usage in architecture are studied from the perspective of a historical path. Symbols existence in different cultures, where it is used, and their esoteric meanings are indicated. Specifically, focused on where has it seen in mythology. Sculpture, installation, and spatial form of the symbol are viewed from a contemporary art perspective. Finally, implementation areas of the subject are explained under virtual reality technology, as a new labyrinth model and a creative process.