Artırılmış gerçeklik teknolojisinin resim sanatındaki rolü ve bir sergileme yöntemi olarak kullanılması
The role of augmented reality technology in painting art and its use as an exhibition method
- Tez No: 950548
- Danışmanlar: PROF. MELİHAT TÜZÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sanat, tarih boyunca teknolojik gelişmelerden etkilenerek farklı biçimlere evrilmiş ve sanatçılar için yeni ifade alanları sunmuştur. Özellikle günümüzde dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi sanatta yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. AR, fiziksel ve sanal dünyayı birleştirerek izleyiciye geleneksel sanat deneyimlerinden farklı, daha dinamik ve etkileşimli bir deneyim sunmaktadır. Çalışmada, öncelikle AR teknolojisinin temel yapısı, gelişimi ve kullanım alanları ele alınarak bu teknolojinin sanatla nasıl bütünleştiği ortaya konmuştur. AR'nin yalnızca görsel bir yenilik değil aynı zamanda sanatı daha katmanlı, etkileşimli ve deneyimsel bir hale getirdiği vurgulanmıştır. Bu kapsamda, AR teknolojisini eserlerinde kullanan sanatçılar incelenmiş ve bu yeni teknolojiyi eserlerine nasıl entegre ettikleri analiz edilmiştir. Ayrıca müzelerde kullanılan AR uygulamaları, sanatın sergilenme biçimini ve izleyicinin sanat eserleriyle olan etkileşimini nasıl değiştirdiğini göstermek amacıyla değerlendirilmiştir. Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi hem sanatçılar hem de izleyiciler için yeni ifade olanakları sunmuştur. Sanatçılar, fiziksel ve dijital unsurları birleştirerek daha yenilikçi ve etkileşimli eserler üretirken, izleyiciler bu sayede sanatla daha derin ve kişisel bir bağ kurabilmektedir. Örneğin, Alex Mayhew'in“Reblink”projesi ve Scarlett Raven'ın“The Danger Tree”adlı çalışması, klasik sanat eserlerini AR ile yeniden yorumlayarak izleyiciye çok katmanlı deneyimler sunmuştur. Keiichi Matsuda ve Hito Steyerl gibi sanatçılar ise AR'yi toplumsal eleştiri ve teknolojik dönüşüm aracı olarak kullanmıştır. Ayrıca, Hindistan'da toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla geliştirilen“Priya's Shakti”gibi projeler AR'nin potansiyelini ortaya koymaktadır. Türkiye'den Sema Tecen ve Ahmet Rüstem Ekici gibi sanatçılar da bu teknolojiyi kullanarak dijital çağa uygun sanat üretimleri gerçekleştirmektedir. Tüm bu örnekler, AR teknolojisinin sanatın sınırlarını genişlettiğini, izleyiciyle kurulan ilişkiyi dönüştürdüğünü ve resim sanatını çağdaş bir anlatım diliyle yeniden tanımladığını göstermektedir. Tez kapsamında, AR'nin sanat üzerindeki etkisini daha kapsamlı bir şekilde incelemek adına, araştırmacı tarafından özgün bir AR uygulama projesi geliştirilmiştir. Bu proje, sanat eserlerini hareketli katmanlarla zenginleştirerek izleyicinin eserle kurduğu ilişkiyi güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel sanat eserleri, AR teknolojisi ile dijital içeriklerle desteklenmiş ve böylece izleyicinin yalnızca bir gözlemci olmaktan çıkıp, eserle doğrudan etkileşime girdiği bir deneyim ortamı yaratılmıştır. AR teknolojisinin, sanat eserlerini yalnızca sergilenen bir nesne olmaktan çıkarıp, izleyicinin katılımıyla yaşayan ve sürekli dönüşen bir yapıya büründürdüğü sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin sanat alanındaki dönüşümü incelenmiş ve bu yeniliğin sanatçılar, müzeler ve izleyiciler açısından sunduğu olanaklar değerlendirilmiştir. AR'nin sanat eserlerine sağladığı hareketli katmanlar, sanatın daha kapsayıcı ve etkileşimli hale gelmesini sağlamıştır. Böylece izleyici artık yalnızca bir gözlemci değil aynı zamanda deneyimin aktif bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca, dijitalleşmenin sanatın geleceği üzerindeki olası etkileri tartışılmış ve AR teknolojisinin sanatın dönüşümünde nasıl katkıda bulunabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, art has evolved into different forms under the influence of technological developments, offering new expressive opportunities for artists. Especially in today's rapidly advancing digital age, Augmented Reality (AR) technology has enabled the emergence of new forms of artistic expression. By merging the physical and virtual worlds, AR offers viewers a more dynamic and interactive experience that differs from traditional forms of art engagement. This study first explores the fundamental structure, development, and areas of application of AR technology to reveal how it integrates with art. It emphasizes that AR is not merely a visual innovation but a medium that makes art more layered, interactive, and experiential. Within this scope, artists who utilize AR in their works are examined, and the ways they integrate this new technology into their creations are analyzed. Special attention is given to the use of AR applications in museums to demonstrate how they have changed exhibition practices and reshaped the viewer's engagement with artworks. Augmented Reality (AR) technology has introduced new expressive possibilities for both artists and viewers. While artists combine physical and digital elements to produce more innovative and interactive works, viewers are able to establish deeper and more personal connections with the artwork. For instance, Alex Mayhew's Reblink project and Scarlett Raven's The Danger Tree reinterpret classical artworks through AR to create multi-layered experiences. Artists such as Keiichi Matsuda and Hito Steyerl use AR as a tool for social critique and commentary on technological transformation. Projects like Priya's Shakti, developed in India to raise social awareness, further demonstrate AR's potential. Likewise, Turkish artists such as Sema Tecen and Ahmet Rüstem Ekici produce works using this technology to reflect the spirit of the digital age. All these examples demonstrate how AR expands the boundaries of art, transforms the relationship between the viewer and the artwork, and redefines painting as a contemporary form of expression. As part of the thesis, an original AR application project was developed by the researcher to examine the impact of AR on art in a more comprehensive manner. This project aims to enhance the viewer's engagement with artworks by enriching them with animated layers. Traditional artworks are supported with digital content through AR, thus creating an immersive environment in which the viewer transitions from being a passive observer to an active participant. It was concluded that AR technology transforms artworks from mere display objects into living, evolving entities shaped through audience interaction. This study investigates the transformation brought about by Augmented Reality in the field of art and evaluates the new opportunities it offers for artists, museums, and viewers. The animated layers provided by AR have made art more inclusive and interactive. Consequently, the viewer is no longer a mere observer but becomes an active part of the experience. In addition, the potential future impacts of digitalization on art are discussed, with a particular focus on how AR can contribute to the ongoing transformation of artistic practices.