Gebelik yakınmalarının doğum sonrası bebek bakımıyla ilgili obsesif davranışlara etkisi
The effect of pregnancy complaints on obsessive behaviors in postpartum period regarding baby care
- Tez No: 737280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kadınların gebelikte yaşadıkları yakınmaların doğum sonrası bebek bakımı ile ilgili obsesif davranışlar üzerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel nitelikteki çalışma 01.01.2022-30.05.2022 tarihleri arasında 265 gebe ile yürütülmüştür. İki aşamalı olan çalışmanın ilk aşamasında son trimestır gebeler alınıp gebelik yakınmaları incelenmiş, ikinci aşamada kadınlara doğum sonu 2-8 hafta arasında telefon ile ulaşılarak bebek bakımıyla ilgili obsesif davranışları incelenmiştir. Veriler anket formu, gebelik semptom envanteri, postpartum dönemde annelerin bebek bakımı ile ilgili obsesif ve kompulsif davranışları ölçeği ile toplanmıştır. Veriler ortalama, pearson korelasyon ve linear regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Kadınların gebelikte semptom yaşama sıklığı puan ortalaması 37.71±12.68, gebelik semptomlarının günlük aktiviteleri sınırlama durumu ortalama puanı 52.60±7.85'tir. Kadınların doğum sonu obsesif ve kompulsif davranışları ortalama puanı 14.06±5.60'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effects of women's complaints during pregnancy on obsessive behaviors related to postpartum baby care. Materials and Methods: The descriptive and correlational study was conducted with 265 pregnant women between 01.01.2022 and 30.05.2022. In the first stage of the two-stage study, pregnant women in the last trimester were recruited and their pregnancy complaints were examined, and in the second stage, women were contacted by phone between 2-8 weeks postpartum and obsessive behaviors related to baby care were examined. Data were collected using a questionnaire form, the pregnancy symptom inventory, and the obsessive and compulsive behaviors scale of mothers in postpartum period regarding baby care. Data were analyzed with the help of mean, Pearson's correlation and linear regression analyses. Results: The mean score for the frequency of women's experiencing symptoms during pregnancy was 37.71±12.68, and the mean score for limitation of daily activities by pregnancy symptoms was 52.60±7.85. The mean score for women's postpartum obsessive and compulsive behaviors was 14.06±5.60.