Amatör basketbolcularda görev ve EGO yönelimleri ile spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of DUTY and EGO orientations and sports commitment levels in amateur basketball players
  1. Tez No: 737294
  2. Yazar: TAMER ERMİSKET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN GAZİ AYKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Hatay il ve ilçe merkezlerinde Basketbol oynayan amatör basketbolcuların görev ve ego yönelimleri ile spora bağlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020 – 2021 Amatör Basketbol Ligleri Sezonunda Hatay il ve ilçe merkezlerinde okullar arası maçlarda lisansı çıkarılarak basketbol oynayan ama hepsi liglerde yer almayan 983 erkek, 538 kadın, toplamda 1521 amatör basketbolcu; örneklemi ise bu evren içinden sistematik örnekleme yöntemi ile seçilen 317 amatör basketbolcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Duda ve Nichols (1992) tarafından geliştirilen ve Toros (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği (SGEYÖ)”(Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire-TEOSQ)“ anketi ile Guillen ve Martinez-Alvarado (2014) tarafından geliştirilen, Sırgancı, Ilgar ve Cihan (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan ”Spora Bağlılık Ölçeği (SBÖ)" (Sports Engagement Scale-SES) kullanılmıştır. Veriler istatistiksel olarak IBM SPSS istatistik 23 paket programı aracılığıyla analiz edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the task and ego orientations and the level of commitment to sports of amateur basketball players playing basketball in Hatay province and district centers. The universe of the research consists of 983 men and 538 women, a total of 1521 amateur basketball players, who play basketball with their licenses in inter-school matches in Hatay province and district centers in the 2020-2021 Amateur Basketball Leagues Season, but not all of them are in the leagues; The sample consisted of 317 amateur basketball players selected by systematic sampling method from this universe. Developed by Duda and Nichols (1992) as a data collection tool and adapted to Turkish by Toros (2004) with the“Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire-TEOSQ”survey, developed by Guillen and Martinez-Alvarado (2014),“Sports Engagement Scale”was used by Sirgancı, Ilgar and Cihan (2019) in Turkish. The data were statistically analyzed using the IBM SPSS Statistics 23 package program. Significance was sought at the p< 0.05 level at the 95% confidence interval. Independent sample T-Test was used in the analysis of binary variables, and one-way analysis of variance (Oneway ANOVA) and correlation analysis were used in analyzes involving more than 2 variables. While evaluating their task and ego orientations and their level of commitment to sports according to personal characteristics, the analysis was carried out over the mean scores. In addition, the same way was followed when evaluating the relationship between task and ego orientation and sports commitment. As a result of the study, it has been revealed that female basketball players are more task-oriented and committed to the sport they are doing compared to men. It has been determined that as the ages of the athletes get older, their goal orientation and their commitment to sports increase. It has been determined that as the education level increases, the task and ego orientations also increase. It has been determined that as the income level increases, dedication, internalization and commitment to sports increase. It has been determined that there are significant differences in the level of commitment to sports and other sub-dimensions as the duration of playing basketball actively increases. Significant differences in all other sub-dimensions, including commitment to sports, were determined in favor of the national achievement level.