Grafik tasarımda kinetik tipografi çalışmaları ve uygulama alanları
Kinetic typography studies and applications in graphic design
  1. Tez No: 737311
  2. Yazar: FİGEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Geçmişten bugüne insanlar birbirleri ile iletişim kurabilmek için çeşitli araçlara ihtiyaç duymuşlardır. İletişim kurabilmenin ilk adımları mağara duvarlarına yapılan çizimler olurken daha sonra işaret, ses, duman gibi yöntemler de kullanılmıştır. İletişim, M.Ö. 3200'lü yıllarda, mektup, posta güvercinleri ve ulak ile haberleşme yöntemleri kullanılarak yapılmış, 1600'lü yıllardan sonra ise gazete, dergi, telgraf, daktilo, radyo televizyon ve telefon gibi icatlarla günümüze kadar gelişme göstermiştir. Bireylerin iletişim ihtiyacını karşılamak için kullanılan mesajların çoğaltma yoluyla kitlelere ulaştırılmasını sağlayan grafik tasarım alanı, tıpkı tarih öncesi çağlarda olduğu gibi sembol, görsel, şekil, renk ve yazı öğelerinin kullanıldığı bir iletişim unsurudur. Grafik tasarımın alt dallarından biri olan tipografi, yazının belirli bir form içerisinde düzenlenmesidir. Çeşitli yazılımlar vasıtasıyla tipografiye hareket kazandırılması, metinde yer alan duygu, renk ve dinamizmi harmanlayarak oluşturulan tipografik tasarımlara kinetik tipografi denilmektedir. Tipografinin durağandan hareketliye geçişi görsel iletişim alanında yeni bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Kinetik tipografi, televizyon yayıncılığı, reklam filmleri, video sanatı, müzik klipleri, web tasarımları, portfolyo tasarımları, kurumsal logo sunumları, sosyal medyada ve içerisinde yer alan efektlerde, bilgisayar oyunları tanıtım videoları ve film jenerikleri olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı; kinetik tipografinin kullanım alanlarını ortaya koymak ve nasıl uygulandığını incelemektir. Ayrıca; kinetik tipografinin film jeneriği tasarımlarında kullanımı, tarihsel süreç içerisinde ilk örneklerini ortaya koyan sanatçı Saul Bass'ın eserleri hakkında bilgi vermek, bu kapsamda örnek film jeneriği uygulamaları yaparak literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, people have needed various communication tools to communicate with each other. While the first steps of communication were drawings on the cave walls, methods such as signal, sound and smoke were used later. Communication, BC In the 3200s, it was made using the methods of communication with letters, homing pigeons and messengers, and after the 1600s, it has developed until today with inventions such as newspapers, magazines, telegraphs, typewriters, radio, television and telephone. The graphic design area that enables the messages used to meet the communication needs of individuals to be delivered to the masses by duplication, it is a communication element in which symbols, images, shapes, colors and writings are used as in prehistoric times. Typography, one of the sub-branches of graphic design; is the arrangement of the text in a certain form. Typographic designs created by bringing movement to typography through various software and blending emotion, color and dynamism in the text are called kinetic typography. The transition of typography from static to moving emerges as a new tool in the field of visual communication. Kinetic typography has a wide range of uses such as television broadcasting, commercials, video art, music clips, web designs, portfolio designs, corporate logo presentations, social media designs, computer games promotional videos and movie credits. The main purpose of this study; Is to reveal the usage areas of kinetic typography and to examine how it is applied. Also; The aim is to provide information about the use of kinetic typography in movie credits designs, the works of artist Saul Bass, who put forward the first examples in the historical process, and to contribute to the literature by making sample movie credits applications in this context.