1950 sonrası Türk özgün baskı sanatının gelişimi ve Süleyman Saim Tekcan'ın baskı örneklerinin incelenmesi
Development of original print art in Turkey after 1950 and examination of samples from Suleyman Saim Tekcan's prints
- Tez No: 737310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlar var oluşlarından bu güne yaşamlarını devam ettirebilmek için birbirleriyle iletişime ihtiyaç duymuşlardır. Başlangıçta insanlar mağara duvarlarına, kaya parçalarına birbirleriyle iletişim kurabilmek ve kendilerinden sonra gelenlere bir şeyler aktarabilmek için çeşitli sembol ve görsel mesajlar bırakmışlardır. Bu sembol ve görsel mesajlar; mağara resimlemeleri, çeşitli malzemelerle yapılan baskılar, izler, damga ve mühürlerdir. Farklı medeniyetlerde ortaya çıkarılan farklı yüzeylere yapılmış iz, damga ve mühürler ilk baskı örnekleri olarak kabul edilmektedir. İletişimin mağara duvarlarından çıkarak günümüzde kâğıt gibi basılı materyaller üzerinde kullanılmaya başlaması baskı tekniklerinin bulunmasını ve geliştirilmesini de beraberinde getirmiştir. Türkiye'de baskı atölyelerinin kurulmasıyla, Batı'da uygulanan teknikler ülkemizde de uygulanmış ve geliştirilerek günümüze kadar ulaştırılmıştır. Geleneksel olarak devam ettirilen baskı türleri tasarımın da işin içine dâhil edilmesiyle özgün baskı adı altında bir sanat alanı olarak hayat bulmuştur. Türk özgün baskı sanatının önemli isimlerinden biri olan Süleyman Saim Tekcan'da gerek tasarımlarıyla gerek kendi özgün teknikleriyle Türk baskı sanatına büyük katkılar sağlamış, kullandığı baskı tekniklerine yeni bakış açıları getirerek özgün baskı çalışmalarına yön vermiştir. Literatür tarama ve çözümleme yöntemi kullanılarak hazırlanan bu araştırmanın amacı; özgün baskı tekniklerinin tarihsel süreciyle birlikte; 1950 yılı itibariyle Türkiye'deki gelişimini ortaya koymak, özgün baskı sanatının öncü isimlerinden olan Akademisyen Sanatçı Süleyman Saim Tekcan'ın baskı örneklerini, teknik ve kompozisyonları bakımından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Since their existence, people have needed to communicate with each other in order to continue their lives. In the beginning, people left various symbols and visual messages on cave walls and rock fragments in order to communicate with each other and to convey something to those who came after them. These symbols and visual messages; is cave paintings, prints made with various materials, traces, stamps and seals. Traces, stamps and seals made on different surfaces unearthed in different civilizations are accepted as the first print examples. The fact that communication came out of the cave walls and started to be used on printed materials such as paper today brought about the discovery and development of printing techniques. With the establishment of printing workshops in Turkey, the techniques applied in the West have been applied in our country and have been developed and delivered to the present day. The types of prints that continue to be produced traditionally have come to life as an art field under the name of original printing with the inclusion of design. Süleyman Saim Tekcan, one of the important names of the Turkish original printing art, has made great contributions to the Turkish printing art with his designs and his own original techniques, and has directed his original printing works by bringing new perspectives to the printing techniques he uses. The aim of this research, which was prepared by using the literature scanning and analysis method, together with the historical process of original printing techniques; To reveal its development in Turkey as of 1950, is to examine the print samples of Academician Artist Süleyman Saim Tekcan, one of the pioneers of the art of printmaking, in terms of technique and compositions.