Okul öncesi dönem çocuklarına yönelik beden güvenliği eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body safety training activities for pre-school children
  1. Tez No: 737337
  2. Yazar: BALA ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada; okul öncesi dönem çocuklarının kendini koruma becerilerini geliştirmeye ve cinsel istismarı önlemeye yönelik hazırlanan“Beden Güvenliği Eğitimi Etkinlikleri”nin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tek grup öntest-sontest kontrol grupsuz deney deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kilis İl Müdürlüğü'ne bağlı özel bir kreşe devam eden 60-72 aylık 20 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Çocuk Görüşme Formu kullanılmıştır. Uygulama öncesinde Çocuk Görüşme Formu öntest olarak uygulanmıştır. Uygulama aşamasında; araştırmacı tarafından geliştirilen“Beden Güvenliği Eğitim Etkinlikleri”üç hafta boyunca haftanın iki günü araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Uygulama sonrası çocukların beden güvenliğine yönelik bilgi düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Çocuk Görüşme Formu sontest olarak tekrar uygulanmıştır. Çalışma grubuna öntest-sontest olarak uygulanan görüşmelerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgulara göre ön görüşmelerde çocukların özel bölgeleri, bu bölgelere kimlerin hangi durumlarda dokunabileceği ve cinsel organların bilimsel isimlerini, iyi-kötü sırları ve iyi-kötü dokunmayı ayırt etmeyi, kendilerini rahtsız eden bir durumla karşılaştıklarında ne yapacaklarını ve kime bildireceklerini bilme konularında eksik ve yanlış bilgiye sahip oldukları; son görüşmelerde ise bu konulardaki doğru bilgilerinin arttığı görülmektedir. Araştırma sonucunda“Beden Güvenliği Eğitimi Etkinlikleri”nin çocukların kendilerini koruma beceri ve bilgileri üzerinde etkili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate“Body Safety Training Activities”which are prepared to improve preschool children's self-preservation skills and prevent sexual abuse on children's knowledge levels. For this purpose, a single group of pre-test and post-test patterns were used without a group of experiments. The study group consists of 20 children aged 60-72 months, attending a private kindergarten affiliated with the Ministry of Family and Social Services, Kilis Provincial Directorate. In the study, the Child Interview Form developed by the researcher was used as a data collection tool. Before the implementation, the interview form had been applied as a pre-test. During the implementation phase, Body Safety Training Activities developed by the researcher were applied by the researcher two days a week for three weeks. After the implementation, the interview form was re-applied as a post-test in order to determine whether the knowledge levels of children on body safety differed. The descriptive analysis method was used in the evaluation of the interviews, which were applied to the study group as a pre-test and post-test. According to the findings, children have incomplete and incorrect information about their private parts, who can touch these areas in what situations, scientific names of the genitals, distinguishing between good-bad secrets and good-bad touching, what to do when faced with a problem and knowing to whom to report, in the preliminary interviews. In the last interviews, it is seen that the correct information on these issues has increased. As a result of the research, it is understood that“Body Safety Education Activities”are effective on children's self-protection skills and knowledge.