Modern Türk edebiyatında portre şiirler (1860-2000)
Poetry poems in modern Turkish literature (1860-2000)
  1. Tez No: 737339
  2. Yazar: HAYRİ SAMET KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Portre, insanın dış görünümünü, karakterini, kimliğini, varoluşunu ve hayatını çeşitli biçimlerde betimleyen bir sanat türüdür. İlk adımlarını tarihin uzak evrelerinden itibaren resim sanatı sınırları içerisinde büyülten portre formu, modernizmin ivme yakaladığı zamanlarla birlikte yeni ifade imkânları edinir. Söz konusu ifade imkânlarından biri de edebiyattır. Edebiyat, türün modern lisânının daha ayrıntılı varyantı konumundaki yazınsal portreyi doğurur. Yazınsal portre ise kendi bünyesinden türettiği, görsellik ve simgesellik bağlamında yüksek birikime sahip portre şiir tarzını sanat sahnesine sürer. Düzyazı alanında müstakil eserler üretme noktasında henüz yeterine olgunluk sağlayamayan Türk edebi portresi, manzum bağlamda gitgide daha da büyüyen bir akım, külliyat oluşturur. Tanzimat devrinde Namık Kemâl nezdinde görünür olmaya başlayan Türkçe portre şiir devinimi son kertede en verimli dönemlerini yaşar. Bu tezde, XIX. asırdan XX. yüzyılın sonlarına kadarki zaman diliminde kaleme alınmış olan Türkçe portre şiirlerin tespit edilip incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, portre şiirlerin yanı sıra, portre resmi ve edebi portre türlerinin terminolojileri ve gelişim seyirlerini de odağa almaktadır.
Özet (Çeviri)
Portrait is a type of art that depicts a person's appearance, character, identity, existence and life in various forms. The portrait from, which took its first steps within the boundaries of painting art from the distant stages of history, acquires new expression possibilities with the times when modernism gained momentum. One of the means of expression in question is literatüre. Literature gives rise to the literary portrait, the more elaborate variant of the modern language of the genre. Literary portrait, on the other hand, brings the portrait-poetry style, which it has derived from its own body and which has a high accumulation in terms of visuality and symbolism, to the art scene. The Turkish literary portrait, which has not yet matured enough to produce independent works in the failed of prose, creates a grwoing trend, a corpus, in the context of verse. Turkish portrait poetry movement, which started to be visible in the eyes of Namık Kemâl during the Tanzimat era, experiences its most productive periods in the last instance. In this thesis, XIX. century XX. in this study, it is aimend to determine and analyze the Turkish portrait poems written in the time period until the end of the century. İn addition to portrait poems, the study also focuses on the terminology and developmental trends of portrait painting and literary portrait genres.