Algılanan örgütsel destek ve temel benlik değerlendirmesinin işe tutkunluk üzerine etkisinde iş becerikliliğinin aracılık rolü
The mediating role of job crafting in the effect of perceived organizational support and core self-evaluation on work engagement
  1. Tez No: 737340
  2. Yazar: CAHİT ÇAĞLIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDANUR SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim, Organizasyon ve İşletme Politikaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
İşgörenlerin istekli bir biçimde bilgi, beceri ve yeteneklerini yaptıkları işlere uyumlaştırmalarını, aynı zamanda işlerini daha iyi ifa edebilmek amacıyla işlerinin sınırını değiştirerek aktif rol aldıkları gayri resmi bir süreci ifade eden iş becerikliliği, son yirmi yılda bu konuda çalışan bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. İşe tutkunluk kavramı ise, işgörenlerin işlerinde dinç ve enerjik olmaları, işlerine adanmaları olarak karakterize edilmektedir. İş becerikliliği ve işe tutkunluk kavramlarının bireysel ile örgütsel performansta önemli bir unsur olma, işgörenlerin işlerinde dinamik olup bu dinamizm ile işlerinde adanmışlık duygusuyla hareket etmelerine kaynaklık etme ve nitelikli işgörenlerin örgütte devamlılığını sağlama gibi önemli avantajları vardır. Bunun yanında, iş becerikliliğini etkileyen bireysel faktörleri ve işe tutkunluğun belirleyicilerini ele alan araştırmaların sayısı görece azdır. Buradan hareketle mevcut çalışmada, bireysel bir etmen olan temel benlik değerlendirmesine (TBD) ek olarak algılanan örgütsel desteğin (AÖD) işe tutkunluk üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin aracılık rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, son zamanlarda önemi daha fazla artmış olan sağlık sektöründe hizmetlerin yürütülmesinde önemli görevler üstlenen hemşireler üzerine saha araştırmasının yürütülmesi, araştırmacı ve uygulayıcılar için faydalı olabilecektir. Bu kapsamda, zaman ve maliyet kısıtları dikkate alınarak Şırnak ilindeki devlet hastanelerinde görev yapan hemşireler bu çalışmanın ana kütlesi olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla, bu çalışmanın sonuçları Türkiye için genelleştirilemez. Söz konusu çalışmada, verilerin elde edilmesinde nicel araştırma, basit kolayda örnekleme ve yüz yüze anket yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan anket, demografik özellikler ve dört tane ölçek olmak üzere toplamda beş bölümden oluşmuştur. Kullanılan ölçeklerin hem Türkiye'de hem de bazı ülkelerde geçerli ve güvenilir olduğu yapılan çalışmalarda elde edilmiştir. Anketler, Temmuz-Ağustos 2021 tarihlerinde uygulanmış olup 269 hemşireye ulaşılabilmiş ve analiz edilebilecek nitelikte olan 249 tanesi analize tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın amaçları kapsamında temel frekans, normallik, doğrulayıcı faktör, güvenilirlik, T-Testi, korelasyon, YEM ve aracılık etki analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde elde edilen verilerin normal dağıldığı, kullanılan ölçeklerin örneklem için geçerli ve güvenilir, TBD'nin cinsiyete göre farklılık gösterip erkeklerin TBD düzeylerinin kadınlardan daha yüksek düzeyde ve AÖD ile TBD'nin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin kısmi aracılık rolünün olduğu olduğu belirlenmiştir. Daha sonra araştırmacı ve uygulayıcılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The willingness of employees in a manner knowledge, skills, and abilities to align their work at the same time, in order to be able to perform their jobs better by changing the boundaries of their work a job that expresses an informal process of taking an active role resourcefulness in the last twenty years has attracted the attention of scientists. The concept of passion for work is characterized as the fact that employees are vigorous and energetic in their work, dedicated to their work. The concepts of attachment, resourcefulness and job performance to be an important factor in individual and organizational employee in their work and this dedication is dynamic and highly qualified employees to act with a sense of dynamism in their work, such as providing continuity sourced in the organization of important advantages. In addition, the number of studies that address individual factors affecting business resourcefulness and determinants of passion for work is relatively small. Based on this, in the current study, it is aimed to determine the mediating role of October resourcefulness in the impact of perceived organizational support (OED) on job passion in addition to basic self-assessment (TBD), which is an individual factor. In addition, conducting field research on nurses who perform important tasks in the provision of services in the health sector, whose importance has increased more and more recently, may be useful for researchers and practitioners. In this context, taking into account the time and cost constraints, nurses working in public hospitals in Şırnak province were determined as the main mass of this study. Therefore, the results of this study cannot be generalized for Turkey. In this study, quantitative research, simple coincidence sampling and face-to-face survey methods were used to obtain the data. The questionnaire used in this study was composed of five parts in total, including demographic characteristics and four scales. It has been obtained in the studies that the scales used are valid and reliable both in Turkey and in some countries. August July-August 2021, 269 nurses were contacted and 249 of them who were able to be analyzed were subjected to analysis. For the purposes of this study, simple frequency, normality, DFA, Cronbach Alpha reliability, FEED Model, T-test analyses were performed. The analysis of the data obtained as a result of the normal distribution for a sample of valid and reliable scales that are used, AOD with the mediating role of the impact of work on the attachment TBD resourcefulness, and the administrative task of AOD, the TBD gender, educational status showed differences according to work addiction. Then, recommendations for researchers and practitioners were developed.