Türk kadın giyim kuşamında kız teknik ekolünün etkileri (1934-1964)
The Effects of kız teknik ekolü in Turkish woman wearing cloth (1934-1964)
  1. Tez No: 73734
  2. Yazar: ÖZLEM USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Çevre koşullarının çeşitli olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla ortaya çıkan giyim, zamanla bir simge halini almıştır. İnsanların kendilerini ifade ediş biçimidir ve toplumun sosyal, kültürel yapısını, siyasi ve etnik özelliklerini yansıtır. Toplumsal yönüyle incelendiğinde; 'giyimde moda' olgusunun etkileşim sonucu yaygınlaştığı, toplumun değer yargılarını yansıttığı ve toplumun uygarlık seviyesini simgelediği görülmüştür. Bu araştırmada, 1934-1964 yılları arasında Türk kadınının giyim kuşamında etkin olan Kız Teknik Ekolü'nün giyim anlayışı konu alınmıştır. Daha önce bu konuyu ele alan herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Araştırmadan net sonuçlar alabilmek için, öncelikle moda, giyim ve toplum arasındaki sıkı ilişkiye değinilmiştir. Giyimin toplumsal olaylardan ne şekilde etkilendiği örneklerle sunulmuştur. Tarihi süreç içinde Türk kadınının toplumsal statüsü ve giysi özellikleri incelenerek çeşitlilik gösterdiği ortaya konmuştur. Bu aşamadan sonra Kız Teknik öğretmen Okullarının açılış amacı ve eğitim sistemi üzerinde durulup, Türk kadınının giyim - kuşamına etkilerinden bahsedilmiştir. 1934-1964 yılları içerisinde hazırlanan giysilerden örnekler sunulmuştur. Cumhuriyetle birlikte değişen toplum yapısının, eğitim sistemini de etkilediği görülür. Kadın eğitimi bu dönemde önem kazanmıştır. Yeni eğitim sistemi Türk kadınının hem yaşam tarzını değiştirmiş, hem bilgi dağarcığını geliştirmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk kadını bazı haklarını kolayca elde etmiş ve bunu değerlendirmesini bilmiştir. Kendine güvenini giyimine deyansıtmıştır. Kız Teknik Ekolü'nde çalışkan, mücadeleci, becerikli, zarif kadın imajı ortaya çıkmıştır. Bu ekol giderek yaygınlaşmış ve yurt dışında da Türkiye'yi temsil etme imkânları bulmuştur. 1934 - 1964 yılları arasında giysilerin üzerlerinde bazı geleneksel Türk işlemelerine rastlanmasına rağmen geleneksel giyim tarzından uzaklaştığı, çağdaş bir giyim sergilediği görülür. Giysilerin model özellikleri çeşitlilik göstermiş, desensiz kumaşlar kullanılırken süslemelere önem verilmiştir. Kız Teknik Ekolü Avrupa giysi modellerinden esinlenmiş ancak kendine göre yorumlamasını bilmiştir. 1934-1964 tarihleri arasında gazete manşetlerinde adından sıkça söz ettirmiş, halkın beğenisini toplamış olan bu ekol Türk kadınının giyim tarzını etkilemiş ve modernleşmesinde öncülük yapmıştır. Türk toplumunda çağdaş kadın imajını yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of protecting from different negative effects of the environment conditions which causes wearing and it has become a symbol in the duration of the time. It is the meaning style of human and it reflects the characteristics of social, cultural, structural, political and ethnic of society. The way which is examined; fashion in wearing' is spread by the result of communication; it is reflected the value of community's judgements and is seen that the symbol of civilisation level of the community. In this research, the wearing understanding of Girl Technical Ecol has been taken as a subject which is affective in the wearing of woman between 1934 and 1964. It has not been met such a research that is handed on this subject before. First, the relationship between society and wearing has been explained in order to get real results in this research. It has been presented how the wearing is affected with the examples of affective of social events. It has been put out that the difference of wearing by the examining of the statue of woman in the society and features of wearing in the historical process. The purpose and education system of opening Girl Technical Teaching Schools and its effects on the Turkish woman wearing have been explained after this stage. The examples of clothes between 1934 and 1964 have been presented. It has been seen that the structure of community has been changed with the republic and this affects the education system. The woman education has an important role in this period. The new education system has changed both the woman life style and developed the capacity ofknowledge of them. In first years of republic, the Turkish woman has gained some rights easily and has used these rights. She reflects his confidence to her wearing. It has seen that her successful, struggle, talent, kind woman image in the Girl Technical Ecol. This ecol has been spread in the duration of time and it has been found the presentation chance of Turkey in the abroad. Although some traditional Turk embroideries have been met on the clothes between 1934 and 1964 years, these clothes have been far away from the traditional wearing and the modern wearing has been seen. The model features of wearing has been shown varieties, as the fabrics without design has been used, the embroidery has been given important. The Girl Technical Ecol has been inspired by the European wearing models but has know its interpretation. It has been often mentioned its names in the newspaper's headline between 1 934 and 1 964, this ecol has been noticed society satisfy that has affected the Turkish woman wearing style and has a leadership for the modernisation of her. It has reflected the modern image of woman in the Turkish community. IV