Haber ajanslarının yeni medyadaki yapısı: Suriye iç savaşı örneği
The structure of news agencies in the new media: The example of the Syrian civil war
  1. Tez No: 737356
  2. Yazar: İBRAHİM ENGİN AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bilginin mesaja dönüştürülerek aktarılması süreci, geçmişten bugüne iktidar ile iletişimin arasındaki ilişkiye işaret etmektedir. Zira enformasyonun içeriği ve söylemi güç timsali için hayatidir. Yeni medya çerçevesinde ortaya çıkan bir odak olarak çevrimiçi sosyal ağlar küreselleşme sürecinde etkin bir rol üstlenmiş, iletişimi dünya çapında yaygınlaştırmıştır. Bu da doğal olarak iktidarın iletişime paralel olarak yaygınlaşması anlamına gelmektedir. Küresel haber sağlayıcılar olarak ajansların dijital tabanlı sistemlerdeki mevcudiyetlerinin incelenmesi ve çevrimiçi haber dağıtımının yapısının ortaya çıkarılması bu hususta önem taşımaktadır. Bu çalışma, sermaye, devlet ve medya üçgeninde uluslararası iletişimin yeni medyadaki yapısının incelenmesini konu almaktadır. Yeni medyanın gelişiminin yarattığı koşullarda kamuoyuyla doğrudan bağlantı kurma şansı yakalayan haber ajanlarının söz konusu mecradaki yapılarının ele alınması, bunun yanı sıra Suriye İç Savaşı'nın uluslararası kimliğe sahip CNN, Sputnik ve Al Jazeera haber ajanslarının Twitter hesaplarındaki sunumunun Teun Van Dijk tarafından geliştirilen eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelennmesi ve elde edilen bulguların örnek haber ajanslarının merkezlerini bulundurdukları ülkeler olan Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Katar'ın Suriye üzerine ürettiği politikalarla karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Temel sorunsal ise medya, devlet, sermaye füzyonunun yeni medyadaki yapısının ele alınması ve bulgular üzerinden bu füzyonun boyutlarının analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The process of transferring information by transforming it into a message points to the relationship between power and communication from the past to the present. Because the content and discourse of information is vital for the holder of power. As a focus emerging within the framework of new media, online social networks have taken an active role in the globalization process and have made communication widespread throughout the world. This naturally means the spread of power in parallel with communication. As global news providers, it is important to examine the presence of agencies in digital-based systems and to reveal the structure of online news distribution. This study is about examining the structure of international communication in new media in the triangle of capital, state and media. It is aimed to addressing the structures of the news agents who had the chance to directly contact the public in the conditions created by the development of the new media, as well as analyzing presentation of the Syrian Civil War on the Twitter accounts of the international news agencies CNN, Sputnik and Al Jazeera by using the critical discourse analysis developed by Teun Van Dijk and comparing the findings obtained with policies of the United States of America, Russia and Qatar, which are the countries where the exemplary news agencies have their headquarters, on Syria. The main problem is to consider the structure of the media, state and capital fusion in the new media and to analyze the dimensions of this fusion through the indications.