İlkokullarda ve ortaokullarda görev yapan okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişki
The correlation between social justice leadership behaviours of school principals working in primary and secondary schools and the levels of worki̇ng alienation of teachers
  1. Tez No: 737355
  2. Yazar: RIDVAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ GÖKYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokullarda ve ortaokullarda görev yapan okul müdürlerinin göstermiş olduğu sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Gaziantep İlinde görev yapan 10398 öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde görev yapan 458 öğretmene ölçekler dağıtılmış, toplanan ölçeklerden 23'ü analiz kapsamından çıkarılmış ve 435 ölçekten elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgiler formu, sosyal adalet liderliği ölçeği ve işe yabancılaşma ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, sonuçlar SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada uygun olacak analizleri yapabilmek için normallik testleri uygulanmış verilerin normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Değişkenler arasında ilişkiyi ölçmek amacıyla korelasyon analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etki düzeyini belirlemek üzere regresyon analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini görmek için iki grup var ise Bağımsız Örneklemler t-Testi, ikiden fazla grup var ise One-Way ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin göstermiş olduğu sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyleri arasında negatif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the relation between headmasters' behaviours with respect to social justice leadership who works at primary schools and secondary schools and teachers' perceptions with regard to working alienation. In the study, the correlational survey model was employed. 10398 teachers who worked in Gaziantep during the 2019 – 2020 academic year consisted the population of the study. Simple random sampling method was utilised in the study. Firstly, questionnaires were delivered to 458 teachers who worked at Şehitkamil, Gaziantep, then 23 responses which were obtained among 458 questionnaires were excluded, and 435 of them were analysed. Data collection tools which were employed in the study were Personal Information Form, Social Justice Leadership Scale and Work Alienation Scale. The findings which were obtained from the study were computerized, and they were analyzed through SPSS 22 packaged software. Also normality tests were applied for analyzing data properly, and it was revealed that there was a normal distribution of results. Additionally, correlation analysis was performed in order to measure the relation among variables, and regression analysis was practiced to determine to what extent independent variables had an impact on dependent variables. To discover independent variables' effect on dependent variables unpaired t test was implemented when there were two groups, and in the case of that there were more than two groups, One-Way ANOVA test was implemented. According to the results which were attained from teachers' views, there is a negative, low and meaningful relationship between headmasters' behaviours related to social justice leadership and teachers' perceptions regarding work alienation.