Fas ve Türkiye'nin Afrika açılım politikalarının mukayesesi: 2005-2022 arası dönem
A comparison between Morocco and Turkey's 'opening up to Africa' initiatives: The period between 2005-2022
  1. Tez No: 737376
  2. Yazar: RADOUAN YOUSFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELİN SARI ERTEM, PROF. DR. AHMET KAVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmada Fas ve Türkiye'nin 2005-2022 yılları arasındaki dönemde Afrika'ya yönelik açılım politikalarının mukayesesi yapılmaktadır. Bu kapsamda çalışmada her iki ülkenin Afrika içinde gerçekleştirdiği çalışmaların detaylı bir şekilde ortaya konulması ve mevcut verilere dayanılarak bu iki devletin benzerlikleri ve farklılıklarının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Böylelikle iki ülke arasındaki ortak noktalar bulunarak işbirliği kabiliyetleri ölçülmeye çalışılmıştır. Hem Fas hem de Türkiye, Afrika'ya yönelik pro-aktif bir dış politika yürütmektedir. Öyle ki her geçen gün yeni projeler ortaya konulmakta; ayrıca mevcut çalışmaların hızı ve hacmi de büyümektedir. Bu çalışmayla ortaya konan yeni veriler sayesinde Afrika'ya ilişkin ilgi canlı tutulacak, bölgeyle ilgili gelişmelerin yakından takip edilmesine katkı sunulacak ve ayrıca Türk akademisyenler Fas'ın Afrika'da yaptığı çalışmaları daha yakından tanıma fırsatı bulacaktır. Türkiye ve Fas'ın Afrika ile ilişkilerine yönelik mevcut akademik çalışmaların çoğu tarihi bir bakış açısı ile ele alındığından, bu çalışmada Uluslararası İlişkiler çerçevesinde bir yaklaşım izlenmesi akademik literatürün zenginleşmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmada ortaya çıkan en belirgin bulgu Fas ve Türkiye'nin Afrika içinde yakın bir işbirliği yapabilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Yapılan betimsel ve rakamsal mukayeseler sonucunda iki devletin özellikle Afrika kıtasında birbirini tamamlayıcı bir rol üstlenebileceği ve çeşitli alanlarda işbirliği yapabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research makes a comparison between Morocco's and Turkey's“Opening Up to Africa”initiatives in the period between 2005-2022. In this context, the study aims to present both countries' efforts in Africa in detail and determine the similarities and differences based on the available data. With this, the cooperation capabilities are measured by finding common points between the two countries. Both Morocco and Turkey pursue a pro-active foreign policy towards Africa. New projects are being conducted every day, while the speed and volume of the existing efforts are also growing. Thanks to the latest data revealed by this study, the interest in Africa will be kept alive and contribute to the close follow-up of the developments in the region. Besides, Turkish academics will have the opportunity to get to know Morocco's efforts in Africa more closely. Since most of the existing academic studies on Turkey's and Morocco's relations with Africa are handled from a historical perspective, following an approach in this study within the framework of International Relations will contribute to the enrichment of the academic literature. The most apparent finding of this study is that Morocco and Turkey can cooperate closely in Africa. The descriptive and numerical comparisons show that the two states can play a complementary role especially in Africa and collaborate in various fields.