The day of the week effect: Evidence from emerging markets
Haftanın günü etkisi: Gelişmekte olan ekonomilerden kanıtlar
- Tez No: 635631
- Danışmanlar: DR. DENİZ İKİZLERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, gelişmekte olan ekonomilerden yirmi üç borsa endeksi üzerinden haftanın günü etkisi incelemektedir. Pazartesi günlerinde borsa getirilerinin negatif olup olmadığını araştırmak için, incelenen borsalara ait gün açılış fiyatlarından elde edilen logaritmik getirileri kullanıyoruz. Buna ek olarak, bu çalışmada ayrıca Wald Test Katsayısı Kısıtlamaları'nı kullanarak, araştırılan borsalar için hafta içi günlerde getiriler arasında önemli bir fark olup olmadığını bulmayı hedefliyoruz. İlaveten, haftanın günü etkisinin zaman içindeki gelişimini incelemek için çalışılan zaman aralıklarını üçe ayırıyoruz. Şili, Hırvatistan, Endonezya, Yunanistan, Pakistan ve Slovenya'nın dahil altı ülkede negatif Pazartesi günleri gözlemliyoruz. Buna ek olarak, negatif getirili pazartesi günlerini gözlemlediğimiz altı ülke endeksinin hepsinde, farklı günler için, kesin negatif veya kesin pozitif getirileri olan günler gözlemlemekteyiz. İncelemiş olduğumuz 23 ülke endekslerinden sadece Türkiye BIST100 için 2010- 2015 ve 2010-2019 yılları arasında“Olumlu Pazartesi Etkisi”ni gözlemliyoruz. Brezilya, Kosta Rika, Hindistan ve Meksika ve Güney Afrika'nın dahil olduğu beş ülke endeksinde, araştırdığımız tüm zaman dilimleri için Haftanın Günü Etkisi'ni gözlemleyememekteyiz.. Arjantin, Kolombiya, Macaristan, Malezya, Fas, Yeni Zelanda, Peru, Filipinler, Tayland, Tunus ve Ukrayna endekslerinde herhangi bir Pazartesi günü etkisi gözlemlememize rağmen, incelenen zaman dilimlerinde farklı günler için“Haftanın Günü Efektleri”gözlemliyoruz
Özet (Çeviri)
In this study we try to analyze the day of the week effect (DOW) on twenty three stock indexes from emerging economies. Using logarithmic returns, which are derived from the closing prices of the stock markets, we investigate whether the stock returns on Mondays are negative significantly. Moreover, using Wald Test Coefficient Restrictions, we aim to find whether there is a significant difference between the returns in weekdays regarding the stock indexes we examine. Furthermore, for the purpose of working on the behavior of the DOW over time, the samples are divided in three periods. We observe negative Monday effects on six countries, including Chile, Crotia, Greece, Indonesia, Pakistan and Slovenia. In addition to that in all six country indexes, in which we observe negative Monday effects, we also observe significantly different daily returns for different days Out of twenty three indexes we investigate, only in Turkey we observe a“Positive Monday Effect”between years 2010-2015 and 2010-2019. Five country indexes, including Brazil, Costa Rica, India, Mexico and South Africa show no signs of Day of the Week Effect in all time periods we investigate. Although we do not observe any Monday Effect in indexes of Argentina, Colombia, Hungary, Malaysia, Morocco, New Zeland, Peru, Philipinnes , Thailand, Tunus and Ukraine, our results show that there are significantly different returns on different days for the indexes in these countries in the investigated time periods