Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki kamu diplomasisi faaliyetleri: Cezayir ve Fas örnekleri
Türkiye's public diplomacy activities in North Africa: The cases of Algeria and Morocco
- Tez No: 929409
- Danışmanlar: PROF. DR. ELEM EYRİCE TEPECİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küreselleşen dünyada geleneksel diplomasinin yanı sıra etkin bir güç unsuru olarak kamu diplomasisi, yenidünya düzeninde önemli bir araç haline gelmiştir. Klasik diplomasi faaliyetlerinin yanında artık çarpan etkisi yaratan Kamu Diplomasisi hem teorik manada hem pratik manada dünyada kendini kanıtlamış bir alandır. Türkiye'nin bu noktada son yıllarda izlediği dış politika yaklaşımında kamu diplomasisinin artan önemi ve bu araçlar üzerinden geliştirilen faaliyetler toplamı dış politika süreçlerinin çoğu zaman anahtarı rolünde olmaktadır. Birçok farklı coğrafyada bu gerçekliği gören ve kendi değerlerini, tezlerini ve kültürünü kısacası kendini anlatan Türkiye, tarihsel olarak da derin ilişkilere sahip olduğu Kuzey Afrika'da da bunu uygulamaya koymuştur. Bu bağlamda örnek olay olarak ele alınan Cezayir ve Fas'ın Afrika'da karşılıklı ilişkilerinin ve Türkiye'nin bu ülkelerde uyguladığı kamu diplomasisi faaliyetlerinin araştırılması, incelenmesi karşılıklı etkileşimlerin daha iyi anlaşılıp farklı politika önerileri getirilmesi araştırmanın konusunu teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, public diplomacy has become an important tool in the new world order as an effective element of power in addition to traditional diplomacy. Public Diplomacy, which now creates a multiplier effect in addition to classical diplomacy activities, is a field that has proven itself both theoretically and practically in the world. At this point, the increasing importance of public diplomacy in Turkey's foreign policy approach in recent years and the activities developed through these tools often play a key role in foreign policy processes. Seeing this reality in many different geographies and explaining its own values, theses and culture in short, Turkey has put this into practice in North Africa, with which it has historically deep relations. In this context, the subject of this research is to investigate and analyze the mutual relations of Algeria and Morocco in Africa, which are taken as case studies, and Turkey's public diplomacy activities in these countries, to better understand the mutual interactions and to make different policy recommendations.