İskelet osteosarkomu tanısı alan hastaların klinikopatolojik özelliklerin retrospektif değerlendirilmesi
Patients diagnosed with skeletal osteosarcoma retrospective of clinicopathological features evaluation
- Tez No: 737402
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Osteosarkomlar, mezenkimal kaynaklı hücrelerden, kemikten veya nadiren yumuşak dokudan köken alırlar. Kemiğin en sık görülen primer kemik malignitesi olan osteosarkom, osteoid ve/veya matürleşmemiş kemik üreten hücrelerin varlığı ile tanımlanır. Tedavi edilmediğinde, lokal ve sıklıkla metastatik hastalık progresyonu ile hastalar için ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır. Tanı anında metastazları olmayanlar için, büyük kanser merkezlerinde 5 yıllık sağ kalım %20 idi. Ciddi mortalite oranı ile seyreden kemik tömörüdür. Çalışmaya aldığımız hastalarımızın 14'ü(%29,80) kadın ve 33'ü (%70,20) erkektir. Tanı hastalarımızın medyan yaşı 41 yıl idi. Hastalar ECOG evrelemesine göre değerlendirildiğinde ise en sık, %70,20'sinin evresi, 0'dır. Hastaların en sık semptomu %63,80' ile ağrıdır. AJCC evrelemesine göre değerlendirildiğinde ise en sık görülen evre %29,80'i 4A, histolojik tipe göre incelendiğinde ise hastaların %85,10'u non-osteoblastiktir. Yerleşim yerine göre değerlendirildiğinde ise hastaların %61,70'inde ise ekstremite olarak saptanmıştır. Tümör boyutuna göre incelendiğinde ise hastaların %67,40' ında ise >10 cm olduğu saptanmıştır. Yaş gruplarının ve cinsiyetin erkek/kadın oranı 2:35 olup genel sağ kalım üzerine etkisi bulunmamıştır. Tanı anında evre 4A olan hastaların genel sağkalım üzerine etkisine bakıldığında mortalite riskinin 8.23 kat daha fazla olduğu saptanmıştır. AJCC evreleme sistemine göre 2A olarak sınıflanan hastaların medyan sağkalım süresi 68,44 ay, 2B evresindekilerin 38,36 ay, 4A evresindeki hastaların 12,59 ay ve 4B evresindeki hastaların ise 41, 03 ay olduğu saptanmıştır. 4B evresinde ki hastaların da yine 4A evresindeki hastalara göre genel sağkalım sürelerinin daha yüksek (41,03 ay & 12,59 ay; p=0,007) olduğu saptanmıştır. Tanı anında akciğer metastazı olan hastaların akciğer dışı metastaz olanlara göre genel sağkalımının daha düşük olduğu saptanmıştır. Osteosarkom histolojik alt tiplerinin osteobastik ve non ve osteblastik tipleri arasında genel sağkalım üzerine anlamlı farklılığını saptanmamıştır. Hastaların aldıkları tedavi rejimlerinde neo-adjuvan ve adjuvan tedavi modaliteleri arasında genel sağ kalım üzerine iki tedavinin de birbirine üstünlüğünü saptanmamıştır. Tedavi modaliteri arasında non metastatik ve metastatik hastalarda en sık sisplatin +doxorubicin rejiminin verildiği ve bunların neo adjuvan kt sin de %41,20 sinde febril nötropeni geliştiği adjuvan kt de ise %43.5 febril nötropeni geliştiğini saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteosarcomas arise from cells of mesenchymal origin, bone or, rarely, soft tissue. Osteosarcoma, the most common primary bone malignancy of bone, is defined by the presence of osteoid and/or immature bone-producing cells. Left untreated, it has fatal consequences for patients with local and often metastatic disease progression. For those without metastases at diagnosis, 5-year survival in major cancer centers was 20%. It is a bone tumor with a serious mortality rate. Of the 47 patients included in the study, 14 (29.80%) were female and 33 (70.20%) were male. The median age of our diagnosed patients was 41 years. When the patients are evaluated according to ECOG staging, the most common 70.20% of them are stage 0. The most common symptom of the patients is pain with 63.80%. When evaluated according to AJCC staging, 29.80% of the most common stage is 4A, and when analyzed according to histological type, 85.10% of the patients are non-osteoblastic. When evaluated according to the location, it was found to be extremity in 61.70% of the patients. When examined according to tumor size, it was found to be >10 cm in 67.40% of the patients. The male/female ratio of age groups and gender was:2.35 and had no effect on overall survival. Considering the effect on overall survival of patients with stage 4A at the time of diagnosis, the risk of mortality was found to be 8.23 times higher. The median survival time of patients classified as 2A according to the AJCC staging system was 68.44 months, patients in stage 2B 38.36 months, patients in stage 4A 12.59 months, and patients in stage 4B 41.03 months. It was determined that the patients in stage 4B had higher overall survival times (41.03 months & 12.59 months; p=0.007) compared to patients in stage 4A. It was determined that the overall survival of patients with lung metastases at the time of diagnosis was lower than those with extrapulmonary metastases. 12 There was no significant difference in overall survival of osteosarcoma histological subtypes between osteobastic and non-osteblastic types. In the treatment regimens of the patients, no superiority was found between the neo-adjuvant and adjuvant treatment modalities on overall survival. Among the treatment modalities, it was determined that cisplatin + doxorubicin regimen was given most frequently in non-metastatic and metastatic patients, and febrile neutropenia developed in 41.20% of them in neo adjuvant kt, and febrile neutropenia developed in 43.5% in adjuvant kt.