Odyologların empatik eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of empathetic tendency of audiologists
- Tez No: 737408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Empatiyi anlamak, terapötik süreci başlatmada, başkalarıyla kişisel etkileşimleri en üst düzeye çıkarmada ve teşhis ve tedavi materyallerinin geliştirilmesinde ilişki kurma aşamasını kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda hem hastaya hem de sağlık çalışanına olumlu getirileri olması kaçınılmazdır. Literatür incelendiğinde, ülkemizde empatik becerinin değerlendirildiği çalışmalar daha çok hemşire ve öğrenci grubu ile yapılmış olup odyologların empatik becerilerinin incelendiği çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle araştırma, birçok farklı alanda sağlık hizmetleri sunan, hasta ya da sağlıklı bireylerle sürekli iletişimde olan odyologların empatik beceri düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma odyologların empatik eğilimlerinin değerlendirilmesi amacı ile farklı alanlarda çalışan 130 odyoloğun katılımları ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara mesleki bilgilerini de içeren kişisel bilgiler formu, Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ), Empatik Beceri Ölçeği (EBÖ) ve Rosenberg Özsaygı envanteri uygulanmıştır. Katılımcılara anketler elektronik ortamda GoogleForms ile ulaştırılmış olup yanıtlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding empathy facilitates the relationship building phase in initiating the therapeutic process, maximizing personal interactions with others, and developing diagnostic and therapeutic materials. In this context, it is inevitable to have positive returns for both the patient and the healthcare worker. When the literature is examined, studies evaluating empathic skills in our country were mostly conducted with nurses and student groups, and no study examining the empathic skills of audiologists was found. For this reason, the research was carried out to determine the empathic skill levels of audiologists who provide health services in many different fields and are in constant communication with patients or healthy individuals. This study was carried out with the participation of 130 audiologists working in different fields in order to evaluate the empathic tendencies of audiologists. Personal information form including occupational information, Empathic Tendency Scale (ETS), Empathic Skills Scale (ESS) and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) were applied to the participants. The questionnaires were sent to the participants electronically with GoogleForms and the answers were analyzed using the SPSS program.