Yunan edebiyatında bir kadın şair: Kiki Dimoula ve şiirleri üzerine gözlemler
Self a review of Kiki Dimoula in Greek literature Konstantinos Stelya
- Tez No: 737422
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1931'den 2020 yılına kadar yaşamış olan Kiki Dimoula Romantizm akımından, İkinci Dünya Savaşı'ndan ve yaşadığı dönemin siyasi ve toplumsal yapısından etkilenmiştir.Şair aynı zamanda ölümden kaynaklanan yalnızlık teması üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yalnızlık temasının, dönemin toplumsal yapısının bir yansıması olduğu söylenebilir. Şaire göre yalnızlığı herkes tadacaktır. Çünkü kimse zamanın akışını durduramamaktadır. Ölüm gittikçe yaklaşan bir gerçektir. Aynı zamanda şair aşktan da sözetmektedir.Şairin görüşüne göre aşk sadece bir ay sürmektedir, daha sonra yerini ebedi ve ölümsüz olan sevgiye bırakmaktadır. Yazar eşini toprağa verdikten sonra ona karşı sevgisini her zaman kalbinde taşımıştır. Bu çalışma aşk, ölümden kaynaklanan yalnızlık, zamanın akıcılığı ve ölümün kaçınılmazlığı üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmamızda yazarın“Şiirler”isimli kitabında toplanan şiirlerinin Yunancadan Türkçeye yapılmış çeviri ve analizleri bulunmaktadır. Çalışmamızın Çağdaş Yunan Edebiyatında gelecek çalışmalara örnek olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Kiki Dimoula, who lived from 1931 to 2020, was influenced by the romanticism movement, the Second World War and the political and social structure of the period in which she lived. The author also focused on the theme of loneliness resulting from death. It can be said that this theme of loneliness is a reflection of the social structure of the period. According to the author, everyone will taste loneliness. Because no one can stop the flow of time. Death is an approaching reality. The author also talks about love. In the author's view, love lasts only a month. It leaves its place to the eternal and immortal love. After the author buried his wife, he always carried his love for her in his heart. Until he took his last breath. This study focused on Kiki Dimoula's themes of love, loneliness resulting from death, the fluency of time and the inevitability of death. In our study, there are translations and analyzes of the poems collected in the author's book named“Poetry”from Greek to Turkish. We think that our study will shed light on Kiki Dimoula's place in Greek Literature and will set an example for future studies in this field.