Bağımsız denetimde finansal tablolar hesap grupları düzeyinde risk olarak değerlendirilmiş hususlara karşı uygulanacak müteakip prosedürleri üzerine bir uygulama
Application on the audit procedures to be applied againts matters considered evaluated as risk at the level of financial statements account groups in independent audit
  1. Tez No: 737441
  2. Yazar: ÖMER SALİM YÖRÜBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile ticari hayatta ortadan kalkan sınırlar ve teknolojik anlamda yaşanan hızlı gelişmeler neticesinde, farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren şirketler açısından, faaliyetlerin çıktısı niteliğindeki finansal tabloların şeffaflığı, doğruluğu son derece önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir. Finansal tabloların tüm paydaşlar tarafından anlaşılması ve küresel anlamda kabul görmüş standartlar ile paralellik göstermesi günümüz şirketleri açısından en önemli hususlardan biridir. Bu noktada, bağımsız denetim faaliyetlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bağımsız denetim, finansal tablo ve eklerinin, genel kabul görmüş raporlama standartlarına uygunluğunu ve doğruluğunu denetleyen, denetim standartları kapsamındaki tekniklerin uygulanması sureti ile şirketlerin kayıt ve belgelerini inceleyen bir süreçtir. Bu çalışmada, bağımsız denetim süreçlerinde risklerin ortaya konulması ve değerlendirilmesine yönelik olarak maddi doğrulama prosedürlerine yönelik uygulama yapılmıştır. Bu örnek uygulama sayesinde bağımsız denetim sektörüne yeni başlayan veya başlayacak olan kişilere, denetim sürecinde belirlenen risklere karşı uygulanabilecek maddi doğrulama prosedürleri ve uygulamaları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the borders disappearing in commercial life with the effect of globalization and rapid technological developments, the transparency and accuracy of the financial statements, which are the output of their activities, are considered as an extremely important issue for companies operating in different geographies. The understanding of financial statements by all stakeholders and their parallelism with globally accepted standards is one of the most important issues for today's companies. At this point, the importance of independent audit activities emerges. Independent auditing is a process that checks the compliance and accuracy of financial statements and their annexes with generally accepted reporting standards, and examines the records and documents of companies by applying the techniques within the scope of auditing standards. In this study, an application has been made for the subsequent audit procedures to reveal and evaluate the risks in the independent audit processes. Thanks to this sample application, it has been tried to give information about the substantive procedures and practices that can be applied against the risks determined during the audit process, to those who have just started or will start the independent audit industry.