TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardının inşaat sektörüne etkileri
TFRS 15 customer contract effects of the construction sector
  1. Tez No: 737462
  2. Yazar: BERK GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ticari hayatın küreselleşmesinin en önemli etkilerinden bir tanesi, işletmeler tarafından yapılan finansal raporların tüm dünya genelinde tek bir ortak dil haline getirmek amacıyla ve kabul görmüş standartlar çerçevesinde birbirlerine paralel mantıklar ile kullanıcılara arz edilmesi olmuştur. Bu çerçevede uluslararası finansal raporlama standartları, günümüzde özellikle küresel boyutta iş yapan şirketlerin finansal tablolarını hazırlamalarında dayanak aldıkları temel yol göstericilerdir. Bu çalışmada, TFRS 15 standardının yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri ile iştigal eden inşaat firmalarının inşaat sözleşmeleri kapsamında finansal tablolarını ne şekilde etkilediği ele alınmıştır. TFRS 15 standardının inşaat sektörü finansal tabloları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi noktasında, Türkiye'de yürürlükte olan mevzuat hükümlerinin yıllara yaygın inşaat onarım işlerine yönelik kabulleri ve muhasebe kayıtları da dikkate alınarak, TFRS 15'in kâr / zarar üzerindeki etkisi ve dolayısıyla sektörün finansalları üzerindeki etkisi burada değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, TFRS 15 standardı kapsamında gerçekleştirilen hesaplamalarda yıllar itibariyle kâr – zarar rakamlarının farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important effects of the globalization of commercial life has been the presentation of financial reports made by businesses to users all over the world with a single common language, acceptances and parallel logics within the framework of standards. In this context, international financial reporting standards are the main guides on which companies, especially those doing business on a global scale, prepare their financial statements. In this study, it is discussed how TFRS 15 standard affects the financial statements of construction companies, which are engaged in construction and repair works for years, within the scope of construction contracts. At the point of evaluating the impact of the TFRS 15 standard on the financial statements of the construction industry, the impact of TFRS 15 on the profit / loss, and therefore on the financials of the industry, has been evaluated by taking into account the acceptance of the provisions of the legislation in force for years for construction repair works and accounting records. As a result, it has been observed that the profit and loss figures differ over the years in the calculations made within the scope of the TFRS 15 standard.