Erte'nin hayatı ve giysi tasarımlarıyla ilgili örnek bir çalışma
A Sample study relatea to Erte's life and designs
- Tez No: 73747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. GÜLSEREN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Yaygın Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
XV11 ÖZET Moda, insanların değişiklik arama ve yeni biçimler ortaya koyma tutkusudur. Daha geniş anlamda tanımlanırsa,“toplumdaki süslen me ve değişiklik ihtiyacından doğan geçici bir yeniliktir. Moda, geliş meye inanan ve değişme yoluna girmiş toplumlarda gerçek anlamda ortaya çıkmıştır. Tüm güzel sanatlarda olduğu gibi, ilhamını bireysel tasarımlar dan alan moda, günümüzde uluslararası bir olgu haline gelmiştir. XIX. yüzyılın sonlarına doğru moda dünyasına adım atan ve ter zilik diye bilinen meslek dalını sanat haline getiren Paul Poiret ve 20. yüzyılın moda dünyasında özel bir yeri olan Erte, ile moda kavramı, toplumsal bir nitelik kazanmıştır. Yaratıcılık gücüyle birleşen tasarımlarıyla moda dünyasına yeni likler getiren Erte, sade, şık, zengin, büyüleci ve esrarengiz çizgileri ile moda dünyasında özgün bir tarz yaratmıştır. Erteyle birlikte, giysi tasarımlarına zenginlik ve ihtişamın sembo lü pahalı kürkler, ipekler, şifonlar, işlemeler, boncuklar, kadının vücut özelliğini belli eden hatlar ve günümüzde çok moda olan şeffaf kumaşların giysilerde kullanılması gibi 20. yüzyıla geçecek giysi özel likleri de girmiştir. ”Erte'nin hayatı ve tasarımlarıyla ilgili örnek bir çalışma" isimli bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır.XV111 Araştırmanın birinci bölümünde konunun tanımı yapılarak, araştırmanın amacı ve önemi hakkında bilgiler okuyucuya sunul muştur. İkinci bölümde kadın giyiminin tarihi gelişimi hakkında çok kısa bilgiler verilmiştir. Bilindiği gibi, 20. yüzyıl modacılarının hemen hemen tümü, yaratıcılıklarının yanı sıra tasarımlarının hazırlanma sında, zaman zaman da olsa, eski giysilerin çizgilerinden ve özellik lerinden yararlanmışlardır. Bu amaçla, araştırmanın bu bölümünde kadın giyim tarihine yer verilmiş giyim tarihinin gelişimi, belli bir bü tünlük içinde ele alınmıştır. Ayrıca bu bölüm içinde, araştırma tezine konu olan Erte'nin ha yatı, sanatsal kişiliğinin gelişiminde Paul Poiret'in rolü ve sanatçının çalışmalarındaki çeşitliliğin önemine ait bilgilerede yer verilmiştir. Li teratür taraması sonucunda elde edilen bu bilgiler, şekiller aracılığıy la desteklenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın materyal ve yön temi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde. Ertenin 1915-1930 yıllan arasındaki çalış malarından seçilen ve tezin ekler bölümüne yerleştirilen tasarım ör nekleri ışığında, özgün bir tasarım örneği hazırlanarak, tasarım aşa malarını oluşturan biçki şekil, desen ve gerekli görülen işlemlerde anlatıma bu bölüm içinde yer verilmiştir.XIX Araştırmanın beşinci bölümünde, bulgular doğrultusunda so nuçlara varılmıştır. Araştırma tezinin ekler kısmına konulan tasarım örneklerinin sonuçlan tablolardan elde edilen bulgular paralelinde değerlendirilerek sonuçlar çıkarılmıştır. Ayrıca giysi tasarımı konu sunda genç tasarımcılara yararlı olabileceği düşünülen bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT Fashion is people's passion of searching varation and exposing new forms. If it is desribed in a broad meaning,“fashian is a tempo rary newress that was borned by means of change necessity and being decorated in society. ”Fashion, has occured in the societies which believes in development and still changing int truth. As well as in all the fine arts, fashion that gets its inspiration from individual designs, has become an international tact nowadays. In the late of XIX century the, concept of fashion obtained a soci al quality by Paul Poiret who began the fashion world and made the dress making an art, which was known as a profession branch, and Erte who had a spacial position in the fashion world in 20 century. Erte, who has brung newnesses to the fashion world by his de signs that combine with his creativeness strength, has created an or- ginal style by his plain, smart, ich, charming and mysterious lines. By Erte expensive fws, silks, chiffons, embroiders, beads that semboli ze, richness and magnificence and the lines that reveal woman's body property and like the usage and transparent clothes which are very in fashion nowadays, dress characteristics that will pass to 20 century. This BA thesis that is named“A sample study relatea to Erte's life and designs”contains five sections.XXI In the first section of the study, the subject has been decribed and some knowladges about the aim and importance of the study, have been presented to the reader. In the second section short informations about the historical de velopment of woman clothing havebeen given. As it is known.nearly oil of the 20th century fashion designers have made use of the lines and Characteristics of old Clothes sometimes as well as their creative- ness, in order to prepare designs. With purpose, in this section of the study. It has been give place to the woman clothing history and the development of clothing history has been dealth with in a certain in tegrity. In addition in this section Erie's life that is the subject of the thesis, Paul Poiret's role about the development of his to importance of the variation in the artist's works, have taken place as well. These informations which have been acquired by the result of literature se arch have been tried to be supported by means of figures. In the third section of the study, the knowladge about the met hod and material of the study has been given. In the fourth section, by preparing on orginal design sample in the light of the design samples which have been selected from Erie's works between 1915-1930 and placed in the appendix section of the thesis, Cutting outs, drawings and ornament designs that from the design phases have been taken place in this section.xxii In the fifth section trough the findings, it has been reached to the conclusions. The conclusions of design samples that have been put iri the appendix part of the thesis, by being evaluated in the pa rallel of the findings that have been acquired from the charts the conclusions have been determied. Moreover, some suggestions that could help for the yougn designers about cloth designing have been performed.