Kemalizm ve mimarlık
- Tez No: 73746
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT ÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Architecture, Environmental Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Türkiye'de, Tek-Parti Dönemi“ olarak bilinen ve 1923-1945 yılları arasındaki yaklaşık 23 yıllık bir zaman dilimini kapsayan dönem, Türk siyasi tarihi göz önüne alındığında oldukça kısa, ancak kısa olduğu kadar da önemli bir dönemdir. Osmanlı Devleti'nde, özellikle 19. yüzyılın başından itibaren yoğunlaşan ve bizzat yöneticiler eliyle başlatılan reformlar, başta askeri kurum ve kurallar olmak üzere, hemen her alanda etkili olmuştur. Ancak, sonradan ”Batılılaşma Hareketleri“ olarak adlandırılacak olan bu reformlar, İmparatorluğun dağılmasına engel olamamış, uzun yıllar süren savaşlardan sonra Anadolu toprakları üzerinde yeni ve milli bir Devlet kurulmuştur. Yeni Devlet'in kurucuları, aynı zamanda bu Devlet'in yeni yöneticileri olmuş ve Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında teşkilatlanan siyasi kadro 1950 yılına kadar aralıksız olarak iktidarda kalmıştır. 18. yüzyılda askeri alanda başlayan, 19. yüzılda ise hızlanarak devam eden reform hareketleri, Batılılaşma ana ekseni etrafında Cumhuriyet'in ilanından sonra da devam etmiş, bu amaçla hazırlananII devrim programı, önceki döneme oranla daha kararlı bir şekilde, ancak önceki dönemde olduğu gibi yine bizzat Devlet tarafından yürütülmüştür. Payitaht'a karşı siyasi bir tavır olarak ”başkent“ ilan edilen Ankara, yeni rejimin ilk olarak yaptığı veya yapmayı düşündüğü düzenlemelerde bir çeşit laboratuvar olmuştur. Kamu hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla Avrupa'dan davet edilen mimarlar eliyle inşa edilen resmi binalar, Devlet'in gücünü her an hissettirebilecek şekilde, ağırlıklı olarak taş malzeme ile yapılan görkemli, gösterişli ve insan ölçeğini aşan büyük yapılar olmuşlardır. Cumhuriyet'in ilk on yılı, eski düzenin bütün kalıntılarıyla ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan devrimlerin uygulanması ve savaştan yeni çıkmış şehirlerin küçük çaplı onarımları ile geçmiş, 1950'ye kadar olan 17 yıllık dönemde ise yapı faaliyeti, Tek-parti siyasileriyle bürokratlarının yönlendirmesiyle yabancı uzmanlar tarafından yürütülmüştür. Yabancı uzmanların yıllarca istihdam edilmesine rağmen, hazırlanan planlar istenildiği gibi tatbikat alanı bulamamış, 1950 yılına gelindiğinde ise, geçen 27 yıla rağmen, beklenildiği gibi bir Türk ”milli mimari üslubu" yaratılamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Even thought the period of 1923-1945 which is known as“One Party Domination Period”lasted very short accordingly to Turkish Political History, it is very important period. During the Ottoman Empire reforms started by administrators were implemented in all spheres but mainly in military and military rules. But these reforms which was later called“westernization movement”did not prevent collapse of Ottoman Empire after war years, new national state was found on the Anatolian territories. The founders of new state were at the some time the administrators of the new state and they were in power until 1950s and they were organized in Cumhuriyet Halk Partisi. Reform movement started in military in 18 century continued as westernization movement after the foundation of Republic. Revolution program prepared for westernization of has implemented by state but more this was decided previous period. Ankara which was establisted as a capital city was used as a kind of laboratory of new arrangements. The official buildings were consructedN by architect invited from Europe. These buildings were huge and mainly consructed by stones The first decade of Republic was casted abolish previous system and implementing revolution rules in order to small requirements of the city. In the period of 1933-1950 the construction activities were made by foreign experts under the order of one party political bureauoctrats. Even though foreign experts were employed, prepared plans were not implemented as they ought to be when it came 1950 they didn't be able to create of Turkey national architecture stile was lapsin 27 years.