İhracatın desteklenmesinde ihracat kredi sigortasının önemi ve alternatif dış ticaret finansman teknikleri ile karşılaştırılması
The Importance of export credit insurance on supporting export and comparison of it with alternative foreign trade techniques
  1. Tez No: 73748
  2. Yazar: FERHAT FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
117 ÖZET İhracatı, gelişmenin önemli unsurlarından biri olarak kabul eden ülkeler ihracatlarını artırmak için her zaman çeşitli şekillerde teşvik politikaları uygulamışlardır. Günümüzde“GATT've Türkiye'nin AB ile oluşturduğu ”Gümrük Birliği" çerçevesinde ihracata yönelik nakdi teşvikler kaldırılmış, gayri nakdi teşviklere yönelinmiştir. Sözkonusu gelişmeler sonucunda ihracat kredi sigortası, factoring ve forfaiting teknikleri ön plana çıkmıştır. İhracat hacmini artırmak ve yeni pazarlara açılmak amacıyla ülkelerin, ihracatın yapısı itibariyle beraberinde getirdiği sorunlara çözüm getirmesi gerekmektedir. Bundan dolayı ihracata yönelik finansman desteği yanında ihracat alacaklarının ticari ve politik risklere karşı teminat altına alınması ihracatın teşviki bakımından önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ülkelerde yıllar önce kullanılan ve ihracat sektörü için olumlu gelişmeler ortaya çıkaran ihracat kredi sigortasını tanıtmak ve sözkonusu tekniği alternatif finansman teknikleri olan factoring ve forfaiting ile karşılaştırmasını yapmaktır. Aynı şekilde bu üç tekniğin ülkemizdeki sorunlarını ortaya koymak ve kısmen de olsa çözüm üretmektir. Sözkonusu tekniklerin benzer ve farklı noktalarının bilinmesi, vadeli ticaretin önem kazandığı günümüzde ihracatçılar için önem arzetmektedir. Bu çerçevede, ihracat kredi sigortasının özelliği, işleyişi, kapsama aldığı riskler ve Türkiye için arzettiği öneme değinilmiştir. Ayrıca sigorta reasürans ilişkisi ve Berne Union hakkında bilgiler ile ihracat kredi sigortasının Türkiye'deki etkinliğinden bahsedilmiştir. Teknikler arasında benzerlik ve farklılıkların ortaya konulması için factoring ve forfaitingin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY Countries admitting the exports as one of the most important elements of total development have implemented various urging policies in several ways in order to increase their exports for years. Within the framework of“GATT”and“Customs Union Agreement with EU”the content of monetary policies was straitened in Turkey when simultaneously put a stress on non-monetary incitements in the recent years. As a consequence of the abovementioned progress in the country, factoring and forfaiting besides the export credit insurance began to lead the way as the contemporary techniques in an export-driven environment. Of course, problems arisen due to the structure of exports should be solved in the transition period during which developing economies that are willing to increase the exports volume and acquire new markets. Having the export reciviables guaranteed against commercial and political risks constitutes one of the primary neccessities of the exporting companies besides the external financing. The goal of this thesis is to introduce the export credit insurance which has procured fully positive contributions in the developed Western Economies and to compare the export credit insurance with the alternative techniques of factoring and forfaiting in the field. On the other hand, it is targeted to emphasize the problems of the subject in Turkey and to produce solutions to some extent. Under ever longer credit terms of today's severe competition environment, exporting is becoming harder in international markets and it is thought to be fruitful to expose the similar and different characteristics of these two modern financial instruments. In this concept, the function and the scope of export credit insurance on one hand and on the other, the role of this instrument in the Turkish economy are touched. Also information about the connection between the insurance and reinsurance besides the Berne Union are given and the effectiveness of export credit insurance is examined.119 Factoring and forfaiting as the competitors of export credit insurance are analised in order to expose the differences and similarities between these two instruments.