Sosyal bilgiler dersinde film kesitleri kullanımıyla empati becerisinin geliştirilmesi
Developing empathy skills by using film sections in social studies lesson
  1. Tez No: 737470
  2. Yazar: BURAK KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AVCI AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Sosyal Bilgiler dersinde film kesitlerinin kullanımıyla öğrencilerin empati becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir Bergama Yukarıbey Ortaokulu'nda 7. Sınıf öğrencisi olan 22 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden eylem araştırmasına dayanmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında ölçek, öğrenci günlükleri, gözlem ve görüş formundan oluşan nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Katılımcılara uygulama öncesi“KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği Ergen Formu”uygulanmıştır. Araştırma süresince film kesitleriyle oluşturulmuş ve Sosyal Bilgiler dersi kazanımları ile ilişkilendirilmiş etkinlikler gerçekleştirilmiş ve ardından her bir etkinlik için katılımcılardan Empati Günlüğüm adlı formdaki soruları cevaplamaları istenmiştir. Araştırma sonunda“KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği Ergen Formu”son test olarak tekrar uygulanmıştır. Uygulama sürecinde araştırmacı tarafından gözlem yapılmış, uygulama sonunda ise öğrencilerden yapılan etkinliklere dair görüşler Görüş Formu aracılığıyla alınmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde istatistiksel analiz yöntemleri, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucunda Sosyal Bilgiler dersinde film kesitleriyle yapılandırılmış etkinliklerin katılımcıların empati becerilerinin gelişimini olumlu yönde etkilediği, öğrencilerinse etkinliklerle ilgili büyük oranda olumlu görüş belirttikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to improve the empathy skills of the students by using movie sections in the Social Studies course. The study group consists of 22 participants who are 7th grade students at Yukarıbey Secondary School in Bergama/İzmir, in the 2021-2022 academic year. The research is based on the action research design, one of the qualitative research designs. Quantitative and qualitative data collection tools consisting of scale, student diaries, observation and opinion forms were used to collect the research data.“KA-SI Empathic Tendency Scale Adolescent Form”was applied to the participants before the application. During the research, activities created with movie sections and associated with Social Studies course achievements were carried out, and then the participants were asked to answer the questions in the form called My Empathy Diary for each activity. At the end of the study,“KA-SI Empathic Tendency Scale Adolescent Form”was applied again as a post-test. During the application process, observations were made by the researcher, and at the end of the application, students' opinions on the activities carried out through the Opinion Form. Statistical analysis methods were used in the analysis of the collected quantitative data, and descriptive analysis and content analysis methods were used in the analysis of the qualitative data. As a result of the analysis of the research data, it was revealed that the activities structured with film sections in the Social Studies course positively affected the development of the empathy skills of the participants, and the students mostly expressed positive opinions about the activities.