Removing environmental factors of a recording with deconvolution technique and its potential uses
Bir kaydın çevresel faktörlerinin ters evrişim yöntemiyle silinmesi ve bunun olası kullanım alanları
- Tez No: 737471
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ KAKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
90'lı yıllarda ilk dijital ses çalışma programının piyasaya sürülmesi ile beraber, kayıt alanındaki odak büyük ölçekli stüdyolardan daha dijital tabanlı çözümlere yöneldi. Büyük bir kayıt stüdyosunun sunduğu kendine has avantajların hepsi tek tek bir dereceye kadar önemini kaybetti. Örneğin şu anki piyasada yankı odaları, kurgu araçları, mikserler, stüdyo donanım araçları (örn. kompresörler, limitörler, ön amfiler vb.), amfiler, kayıt odasının akustiği gibi stüdyoya özgü özelliklerin hepsi ek yazılım formunda simüle ediliyor ve de geniş bir kitleye hitap ediyor. Ev kaydı diye tabir edilen kendi çalışma alanında yapılan kayıtlar şu anki genel kayıt metodu olarak kabul görüyor ve de bu durum stüdyo donanımının daha gelişmiş modelleme ve emülasyonu konusunda büyük bir talep yaratıyor. Günümüzde artan bu ev kaydı eğiliminin en büyük problemlerinden biri de kayıt ortamıdır. Kötü oda yansımaları, kötü oda modları, kalitesiz mikrofonlar ve ön amfiler gibi değişkenlerin hepsi bu“kötü kayıt ortamı”içerisinde görülebilir. Daha kaliteli ekipman alımı, kayıt ortamının akustik tretmanı gibi çözümlerin ortak özelliği pahalı olmalarıdır, dolayısıyla bu çalışma ters evrişim yöntemiyle daha kolay ve ucuz bir çözüm aramaktadır. Dürtü ve yanıtı tekniği özellikle elektrik gitarlarda sıkça kullanılmaktadır, çünkü elektrik gitarların jak çıkışı herhangi bir çevresel faktör olmadan kaydedilir, bu yüzden de dürtü ve yanıtı tekniği ile onları başka bir ortamda gibi simüle etmek çok kolaydır. Bu mantıkla yola çıkarak akustik bir ses kaynağını kaydedildiği ortamdan ayrıksı olarak“kuru bir sinyal”olarak saklamanın bir yolu olsaydı, dürtü ve yanıtı tekniği ile bu sinyali başka, daha iyi bir kayıt ortamındaymış gibi simüle etmek teorik olarak olası olurdu. Bu çalışmada ters evrişim metodu kullanılarak ev ortamında yapılmış bir kaydın kayıt ortamının etkisi kayıttan silinecek ve önceki cümlede bahsedilen“kuru sinyal”hali elde edilecektir. Ters evrişim metodunun bilgisayar kodu yazılacak ve bu kod dürtü ve yanıtı bilinen bir ortamda yapılmış kaydın kayıt ortamı etkisini hesaplayıp, kayıttan eksiltebilecek şekilde düzenlenecektir. Bu noktadan sonra farklı değişkenlerin metodun sonucuna etkisini gözlemlemek amacıyla farklı değişkenli üç vaka belirlenecektir. Bu üç farklı vakada üç farklı kayıt ortamı değişkeni sırasıyla stüdyo ortamındaki karşılığından ev ortamındaki karşılığına değiştirilecek ve böylece her değişkenin etkisi ayrı bir şekilde gözlenecektir. Bu üç farklı değişken kayıt mekanı, mikrofon ve ön amfi olarak belirlenmiştir. Üç farklı vakadan alınan üç farklı sonuç stüdyo ortamının dürtü ve yanıtı ile evriştirilecek ve sonuçta üç vaka da teoride aynı ortama taşınmış olacaktır. Bu noktada üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan stüdyoda kaydedilmiş bir referans kaydı ile bu üç vaka anket yöntemi ile uzman bir çalışma grubuna dinlettirilecektir. En son çalışmanın başarılı ve başarısız olduğu noktalar hem bu anket sonuçları hem de mevcut kayıtların frekans spektrum, spektrogram, 3 boyutlu spektrogram ve de sıfırlama testi yöntemleri ile yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The introduction of the first commercial digital audio workstation in the 90's has changed the focus in recording business from large scale studios to more digital based approaches. One by one all the unique aspects of a recording studio has lost its importance to a degree, examples can be noted as reverberation chambers, editing tools, mixers, hardware tools (e.g. compressors, limiters, preamps etc.), amps, room acoustics —can all be simulated in plug-in form for the use of a wider demography. There is an increasing demand on the improved modeling and emulation of the hardware setup as mixing in your room is now being the preferred method for recording. The recording environment is one of the biggest contemporary problems of this era of the rising trend in home recordings. Problems like bad room reflections, bad room mods, bad microphones, cheap preamps and interfaces are all included in this so called“bad recording environment”of the home recording artist. Buying good microphones, preamps, and treating a room to improve your recording environment are all expensive solutions, hence this study seeks an alternative solution with a deconvolution technique. Impulse response technique is widely used on direct input (DI) signals of guitars to simulate amps and microphones, because DI signals are recorded without any environmental interference, it is easy to dress them into a recording environment. If there would be a way to record an acoustic sound source without its environment as a“dry signal”; using impulse response technique on this recording for changing its environment would be very easy in theory. Aim of this study is to use a deconvolution technique to remove a recording from its environment to attain this so called“dry signal”so that it would be susceptible to be processed into a better recording environment.