Milliyetçiliğe ilişkin kuramsal açıklamalar
Theoretical explanations of nationalism
  1. Tez No: 737480
  2. Yazar: ONUR ŞATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN GÖKTOLGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Siyaset Bilimi'nin hakkında en fazla tartışmaya sahne olduğu sorunlu kavramlarından birisi olan milliyetçilik, milliyetçilik kuramları temel alınarak incelenmiştir. Çalışmanın konusunu da oluşturan milliyetçilik kuramları, milliyetçilik olgusunu kapsayıcı bir şekilde inceleyen açıklamalardır. Bu amaçla betimsel araştırma yönteminin temel alındığı bu çalışmada öncelikle millet ve milliyetçilik kavramları açıklanmıştır. Daha sonra geleneksel ve eleştirel olarak genel iki kategoride incelenebilecek milliyetçilik kuramları incelenmiştir. Geleneksel kuramlar literatürde primordialist, modernist ve etno-sembolcü olarak üç ana başlık altında incelenmektedir. Eleştirel kuramlar ise bu üç açıklamaya da dahil edilemeyen ve onları eleştiren kuramları içermektedir. Primordialist, modernist veya etno-sembolcü olarak sınıflandırılamayan bu kuramlar, bu çalışmaya özgü olarak eleştirel kuramlar kategorisinde incelenmiştir. Bütün bu açıklamalara değinildikten sonra ise son bölümde kuramların karşılaştırmalı bir incelemesi sunulmuştur. Bu bölümdeki amaç milliyetçilik kuramlarının yeterliliklerini tartışmak ve milliyetçiliğe dair genel bir inceleme yöntemi çizmektir. Çalışma boyunca detaylı bir literatür taraması yapılmış ve betimsel ve karşılaştırmalı yöntemler birlikte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nationalism, one of the problematic concepts about which political science is the scene of the most debate, was examined based on theoretical nationalism explanations. The explanations of theoretical nationalism, which also constitute the subject of the study, are statements that examine the phenomenon of nationalism with an inclusive upper theory. For this purpose, the concepts of nationality and nationalism are explained in this study, which is based on the descriptive research method. Then, the explanations of nationalism, which can be examined in two categories traditionally and critically, were examined. Traditional theories are examined in the literature as primordialist, modernist and ethno-symbolist under three main headings. Critical theories include theories that cannot be included in all three statements and criticize them. These explanations, which cannot be classified as primordialist, modernist or ethno-symbolist, were examined in the category of critical theories specific to this study. After all these explanations are mentioned, a comparative examination of the theories is presented in the last section. The aim of this section is to discuss the competencies of theoretical nationalism statements and to draw a general method of examination of nationalism. During the study, a detailed literature review was carried out and the illustrative and comparative methods were used together.