Öğretmenlerin mesleki idealizmlerinin ve örgütsel sosyalleşme düzeylerinin örgütsel uyuma etkisi
The effect of teachers' professional idealism and levels of organizational socialization on organizational adaptation
  1. Tez No: 737500
  2. Yazar: ALİ GÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin mesleki idealizm düzeyleri ve örgütsel sosyalleşme düzeylerinin örgütsel uyuma etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanan bazı demografik değişkenlerin öğretmenlerin mesleki idealizm düzeylerine, örgütsel sosyalleşme düzeylerine ve örgütsel uyum düzeylerine ilişkin algılarında anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığı da araştırmanın bir diğer önemli amaçlarından biridir. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenmiş ve Düzce il merkezinde resmi okullarda çalışan 488 öğretmen oluşturmakta olup ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çevrimiçi yöntem ile toplanarak 4 ayrı ölçekten yararlanılmıştır. Öğretmenlerin demografik ve mesleki bilgilerini toplamak amacıyla“kişisel bilgi formu”, Can, Yıldırım, Bedir ve Atalmış (2019) tarafından geliştirilen“İdealist Öğretmen Ölçeği”, Erdoğan ve Dönmez (2019) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği”ve Piasentin (2007) tarafından geliştirilmiş olan ölçekten esinlenerek Uçan (2019) tarafından oluşturulan“Örgütsel Uyum Ölçeği”araştırmada kullanılan ölçeklerdir. Öğretmenlerin mesleki idealizm, örgütsel sosyalleşme ve örgütsel uyum düzeylerinin hepsinin orta noktanın üzerinde yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğretmenlerin demografik ve mesleki bilgi değişkenleri arasındaki farklar incelendiğinde; örgütsel sosyalleşme düzeylerinde cinsiyet, sendikaya üyelik durumu, okuldaki çalışma süresi değişkenlerinde, örgütsel uyum düzeylerinde ise okuldaki çalışma süresi, okullarındaki öğretmen sayısı, okulun bulunduğu çevrenin sosyoekonomik düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin uyum düzeyini artırabilmek için, aynı okulda çalışma sürelerini uzatacak, okulların öğretmen sayılarını belli bir sınırda tutacak tedbirler alınabilir. Yapılan korelasyon testine ilişkin bulgularda öğretmenlerin mesleki idealizm düzeyleri ile örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasında, mesleki idealizm düzeyleri ile örgütsel sosyalleşme düzeyleri arasında ve örgütsel sosyalleşme düzeyleri ile örgütsel uyum düzeyleri arasında orta düzeyde anlamlı farklar tespit edilmiştir. Mesleki idealizm ve örgütsel sosyalleşme değişkenlerinin örgütsel uyum değişkeninin anlamlı yordayıcısı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of teachers' professional idealism levels and organizational socialization levels on organizational adaptation. In this direction, it is another important aim of the research whether some demographic variables collected through the personal information form create a significant difference in the perceptions of teachers about their professional idealism levels, organizational socialization levels and organizational adjustment levels. The sample of the study was determined by simple random sampling method. The sample consists of 488 teachers working in public schools in the city center of Düzce. Relational screening method was used in the research. The data of the research were collected by online method and 4 different scales were used.“Personal Information Form”to collect demographic and professional information of teachers,“Idealistic Teacher Scale”developed by Can, Yıldırım, Bedir and Atalmış (2019),“Organizational socialization scale”developed by Erdoğan and Dönmez (2019), and Piasentin (2007) The“Organizational Adjusment Scale”, which was created by Uçan (2019) inspired by the developed scale, are the scales used in the research. It has been determined that the professional idealism, organizational socialization and organizational adaptation levels of the teachers are all high above the middle point. At the same time, when the differences between teachers' demographic and professional knowledge variables are examined, in organizational socialization levels, there were significant differences in the variables of gender, union membership status, working time at school, and in organizational adjustment levels, significant differences were found in the variables of working time at school, the number of teachers in their school, and the socioeconomic level of the school's environment. At the same time, when the differences between teachers' demographic and professional knowledge variables are examined; in organizational socialization levels, there were significant differences in the variables of gender, union membership status, working time at school, and in organizational adjustment levels, significant differences were found in the variables of working time at school, the number of teachers in their school, and the socioeconomic level of the school's environment in order to increase the level of adaptation of teachers, measures can be taken to extend the working hours in the same school and to keep the number of teachers in schools within a certain limit. In the findings of the correlation test, moderately significant differences were found between teachers' professional idealism levels and organizational socialization levels, between professional idealism levels and organizational socialization levels, and between organizational socialization levels and organizational adjustment levels. It was found that the variables of professional idealism and organizational socialization were significant predictors of the organizational adjustment variable.