Öğretmenlerin dijital vatandaşlık algıları ile dijital yerlilik, dijital göçmenlik ve dijital melezlik özelliklerinin incelenmesi
An investigation of teachers' perceptions of digital citizenship and features of digital nativity, digital immigration and digital hybridity
- Tez No: 737508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin dijital vatandaşlık algıları ile dijital yerlilik, dijital göçmenlik ve dijital melezlik özellikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Batı Karadeniz Bölgesindeki bir il ve ilçelerinde resmi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 350 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler iki adet ölçme aracı kullanılarak toplanmıştır. Bu araçlarından öğretmenlerin dijital vatandaşlık algılarını ölçmek için 20 madde ve 3 faktörden (Eğitim ve İletişim, Saygı, Korumak) oluşan“Öğretmenlere Yönelik Dijital Vatandaşlık Ölçeği”kullanılmıştır. İkinci ölçme aracı olarak öğretmenlerin dijital yerlilik, dijital göçmenlik ve dijital melezlik özelliklerini araştırmak üzere 17 madde ve 3 faktörden (Öğrenme Ortamlarını Düzenleme, Veli ve Öğrenci ile İletişim Kurma, Kişisel ve Mesleki Gelişim) oluşan“Dijital Yerli, Dijital Göçmen ve Dijital Melez Öğretmen Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için Mann Whitney-U, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tamhane çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırmada dijital vatandaşlık ölçeğinden elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin dijital vatandaşlık düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma neticesinde öğretmenlerin alt boyutlarda dijital melez ve dijital göçmen özellik gösterdikleri tespit edilmiştir. Cinsiyet faktörü açısından kadın öğretmenlerin dijital vatandaşlık düzeylerinin erkek öğretmenlere göre yüksek olduğu görülmüştür. Erkek ve kadın öğretmenlerin dijital melez özellik gösterdikleri sadece Veli ve Öğrenci ile İletişim alt faktöründe kadın öğretmenlerin dijital göçmen özellik gösterdikleri bulgusu elde edilmiştir. Araştırmada, yaş faktörünün dijital vatandaşlık düzeyine etki etmediği görülmüştür. Öğretmenlerin dijital vatandaşlık algıları ile dijital yerlilik, dijital göçmenlik ve dijital melezlik özelliklerinin arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to determine the relationship between teachers' perceptions of digital citizenship and their characteristics of digital nativism, digital immigration and digital hybridity. The research was carried out with 350 teachers working in official education institutions in a province and its districts in the Western Black Sea Region in the 2020-2021 academic year. In the study, data were collected using two measurement tools. Among these tools, the“Digital Citizenship Scale for Teachers”consisting of 20 items and 3 factors (Education and Communication, Respect, Protect) was used to measure teachers' perceptions of digital citizenship. As the second measurement tool, the“Digital Native, Digital Immigrant and Digital Hybrid Teacher Scale”consisting of 17 items and 3 factors (Organizing Learning Environments, Communicating with Parents and Students, Personal and Professional Development) to investigate“Teachers' Digital Nativism, Digital İmmigration And Digital Hybridity Characteristics.”used. Frequency, percentage, arithmetic mean, Mann Whitney-U for independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA), Tamhane multiple comparison test were used for data analysis in the study. According to the results obtained from the digital citizenship scale in the research, it was seen that the digital citizenship levels of the teachers were high. As a result of the research, it was determined that the teachers showed digital hybrid and digital immigrant characteristics in the sub-dimensions. In terms of gender factor, it was seen that female teachers' digital citizenship levels were higher than male teachers. It was found that male and female teachers showed digital hybrid features, and only in the Communication with Parents and Students sub-factor, female teachers showed digital immigrant features. In the study, it was observed that the age factor did not affect the level of digital citizenship. It has been determined that there is a low level of positive correlation between teachers' perceptions of digital citizenship and digital nativeness, digital immigration and digital hybridity characteristics.