Fıkıh usûlünde şart nazariyesi (Akitler örneği)
The theory of sharṭ in uṣūl al-fiqh (The example of contract)
- Tez No: 737533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
İbadetler ve hukuki olaylarda önemli role sahip olan şart, fıkıh usûlünde ele alınan kavramlardan biridir. Tezde öncelikle vazʿî hüküm kapsamında değerlendirilen şart kavramının fıkıh usûlünün teşekkül sürecinde hüküm kapsamı altında ele alınması değerlendirilmiş, sonrasında ise kavramın tanımı ve işlevi üzerinde tespit ve tahliller yapılmıştır. Şartın işlevi ile ilgili farklı yaklaşımların doğurduğu sonuçlar ele alınmış ve bu yaklaşımların değerlendirilmesi ve hukuki olaylar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Fıkıh usûlünde yer bulan şart nazariyesi tespit edilip tahlil edildikten sonra insanların gündelik hayatta en çok başvurdukları akit olgusu bu nazariye etrafında ele alınmıştır. Hanefî, Mâlikî, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerinin akitler hukuku ile ilgili ortaya koydukları teori, fıkıh usulündeki nazariye çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tez, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin içerik ve yöntemi ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır. Birinci bölümde fıkıh usulünde şart nazariyesi şerʿî hüküm ile bağlantılı olarak ele alınmış ve şart kavramına dair yaklaşımlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise şart kavramının fıkıh usulünde ele alınış biçiminden hareketle akitler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sharṭ, which has an important role in worship and legal events, is one of the concepts discussed in uṣūl al-fiqh. In the thesis, first of all, considering the concept of sharṭ which is evaluated within the scope of al-ḫukm al-waḍ'ī, under the scope of al-ḫukm in the formation process of uṣūl al-fiqh is evaluated, later on the definition and function of the concept were determined and analyzed. The results of different approaches related to the function of sharṭ are discussed and the evaluation of these approaches and their effects on legal events are examined. After determining and analyzing the theory of sharṭ, which takes place in uṣūl al-fiqh, the contract phenomenon that people use most in daily life is discussed around this theory. The theory put forward by the schools of Ḥanafī, Shafi'ī, Mālikī and Ḥanbalī, regarding the law of contracts has been evaluated within the framework of sharṭ theory in uṣūl al-fiqh The thesis consists of an introduction and two parts. The introduction part gives information about the content and method of the thesis. In the first chapter, the theory of sharṭ in uṣūl al-fiqh is discussed in connection with al-ḥukm al-shar'ī and approaches to the concept of sharṭ are presented. In the second part, contracts are evaluated based on the way the concept of sharṭ is handled in uṣūl al-fiqh.