Geleneksel medyaya karşı alternatif medya platformu olarak youtube: Youtube haber kanalları üzerine bir inceleme
Youtube as an alternative media platform against traditional media: A review on youtube news channels
- Tez No: 737540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bireyler, sürekli bir haber alma ihtiyacı duymuşlar ve bu ihtiyacı çeşitli yöntemlerle gidermişlerdir. Teknolojik gelişmeler haber alma ihtiyacının kolay bir şekilde giderilmesini sağlamıştır. Egemen sınıf her dönemde kendi iktidarını meşru kılmak için kitle iletişim araçlarına baskı uygulamış ve kontrol altında tutmaya çalışmıştır. Dijital yenilikler ile birlikte bilgi dağılımı engellenemez bir duruma gelmiş ve geleneksel medyada baskıya maruz kalan gazeteciler kendilerine yeni alternatif platformlar aramışlardır. Bu çalışmada özellikle sansür ve ekonomik bağlılık neticesi ile gazetecilerin yeni alternatif arayışlara girmesi ve Youtube üzerinden bu ihtiyacı karşılama gereksinimi ele alınmıştır. Geleneksel medyadan ayrı bir konumda bulunan Youtube'un, geleneksel medya karşısında alternatif medya platformu konumuna bürünmesi üç farklı Youtube haber kanalının, alternatif medya kuramlarına göre analiz edilmesi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, individuals have always needed to receive news and have met this need in various ways. Technological developments have provided an easy way to meet the need for information. The ruling class has always tried to keep it under control and put pressure on the mass media in order to legitimize its own power. With digital innovations, the distribution of information has become unstoppable and journalists who are exposed to pressure in the traditional media have sought new alternative platforms for themselves. In this study, especially as a result of censorship and economic commitment, journalists' search for new alternatives and the need to meet this need through Youtube are discussed. The fact that Youtube, which is in a different position from the traditional media, has become an alternative media platform against the traditional media, has been tried to be revealed by analyzing three different Youtube news channels according to alternative media theories.