Osmanlı jandarmasının Manastır'daki iç güvenlik yapılanması ve harekâtı (1902-1908)
Organization and counter-insurgency operations of the Ottoman gendarmerie in manastir (1902-1908)
  1. Tez No: 737541
  2. Yazar: FURKAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
XIX. Yüzyılda Osmanlı Devleti'nin en çok iç güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kaldığı bölgelerin başında Rumeli vilayetleri gelmektedir. Rumeli'deki eşkıyalık faaliyetlerine yabancı olmayan Osmanlı, 1877-1878 Rus Harbi sonrası“Makedonya Sorunu”bağlamında bölgede yükselişe geçen ayrılıkçı örgütler ile mücadele etmek durumunda kalmıştır. Bu çalışmada, gerilla harbi konseptini benimsemiş, komita ve çete olarak adlandırılan gayrinizami unsurların ilgili konsept çerçevesinde teorik ve pratikleri incelenmiştir. Günümüz harp konseptinde Gayrinizami Kuvvetlere Karşı Harekât olarak adlandırılan harekât türü Osmanlı bürokrasisinde genellikle takib-i eşkıya olarak ifade edilmiştir. Bu çalışmada Manastır Vilayeti özelinde görevli güvenlik kuvvetlerinin tanıtılması ve Osmanlı gayrinizami harp tecrübelerinin aktarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rumelia provinces are at the forefront of the regions where the Ottoman Empire faced the most internal security threat in the 19th century. The Ottomans, who were not unfamiliar with the banditry activities in Rumeli, had to struggle with the separatist organizations that rose in the region in the context of the“Macedonian Question”after the 1877-1878 Russian War. In this study, the theory and practice of the irregular forces called komita and cheta, which adopted the concept of guerrilla warfare, were examined within the framework of the relevant concept. In today's war concept, the type of operation called“Operations Against Irregular Forces”was generally expressed as“takib-i eşkıya ”in the Ottoman bureaucracy. In this study, it is aimed to introduce the security forces and Ottoman irregular warfare experiences in Manastır.