Hafız Esad döneminde Baas Partisi'nin azınlıklar politikası
Baas Party's minorities in the Hafez Al-Asad era
- Tez No: 737543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, II. Dünya Savaşı ve akabinde vuku bulan 1948 Arap İsrail Savaşları neticesinde Ortadoğu'da, başta Suriye olmak üzere birçok Arap ülkesinde kitleleri Arap milliyetçiliği söylemiyle harekete geçiren Baas Partisi'nin ve Suriye'de siyasal hayatında yaşanan çeşitli darbeler sonucunda ülkedeki iktidar erkini 1970 yılında ele geçiren Hafız Esad'ın 2000 yılına kadar olan yönetiminin, Suriye'deki hem etnik, hem dini, hem de yönetimde ve devlet makamlarında temsiliyet noktasında azınlık sayılabilecek unsurlara karşı takip ettiği politikaları karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Baas Partisi ve Hafız Esad rejiminin takip ettiği politikalara düşünsel anlamda zemin oluşturan olaylar, yerler, kişiler ve gruplar incelenecektir. Bu minvalde Suriye'nin demografik yapısı, Arap milliyetçiliğinin I. Dünya Savaşı öncesi düşünsel, edebi ve entelektüel alanda yaşadığı değişimler, I. Dünya savaşı ile birlikte Arap milliyetçiliğinin mücadeleci ve sömürge karşıtı bir yapıya bürünmesi tartışılacaktır. İkinci bölümde ise Baas Partisi'nin, gelişimi ve Suriye siyasetinde yarattığı dönüşüm ve Hafız Esad rejimi ile birlikte ülkedeki iktidar konsolidasyonunu sağlarken çeşitli etnik ve dini azınlıklara karşı takip ettiği politikalar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the policies of the Baath Party, which raised its power throughout the Second World War and after the Arab-Israel Wars in 1948, by focusing on how It mobilized the masses in the Middle East, most notably in Syria, with the discourse of Arab Nationalism; the rule of Hafez Esad, who seized the power after a period which cropped up several coups and states of turmoil, from 1970 to 2000, and examines the policies he followed against the communities that can be considered as minorities in terms of their ethnic, religious, and representation size in Syria comparatively. The thesis constructs upon two chapters. The first chapter investigates the events, the places, the people, and the groups that constitute the intellectual basis for the policies pursued by the Baath Party and Hafez Assad regime. In this regard, the demographic structure of Syria, the literary and the intellectual changes that Arab nationalism experienced before the First World War, and the transformation of Arab Nationalism into a combative and anti-colonial structure through the First World War are largely discussed. The second chapter analyzes the development of the Baath Party and its impact on the transformation of the Syrian Politics, and the policies it maintained against various ethnic and religious minorities while ensuring consolidation of power in the country through the Hafez Assad regime.