Das gesetzlichkeitsprinzip / eine rechtsvergleichende darstellung unter besonderer berücksichtigung des deutschen und türkischen rechts
Kanunilik ilkesi / Alman ve Türk hukuk sistemleri ışığında karşılaştırmalı bir hukuk çalışması
- Tez No: 737556
- Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS HOFFMANN-HOLLAND
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Freie Universität Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu karşılaştırmalı eser çalışması, kanunilik ilkesinin tarihsel gelişimini ve alt ilkelerini (belirlilik ilkesi, geriye yürümzelik ilkesi, kıyas yasağı ve örf adet hukuku ile suç ve ceza verilememesi ilkesi) ele almakta ve bu ceza hukuku ilkelerinin mukayese konusu ülkelerdeki (Türkiye ve Almanya)günümüz hukuk pratiğinde uygulanmasını incelemektedir. Ayrıca, katı bir yasallık ilkesine uyma olasılığı ve uygulanabilirliği, karşılaştırma yapmak suretiyle yanıtlanmaya çalışılmaktadır. Daha önce kanunilik ilkesi aleyhine yürütülen görecelileştirme (Relativierungstendenzen) eğilimleri ve bunların kanunilik ilkesine uyum üzerindeki etkileri bu çalışmadan hareketle detaylı olarak incelenmiştir. Ceza kanunlsrında yer alan muğlak ifadeler ve bunların belirliliği şartı ve geniş anlamda kanunilik ilkesine uygunluğu da ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This comparative law study deal with one of the fundamental principles of criminal law namely with the principle of legality (nullum crimen, nulla poena sine lege) and its related principles non-retroactivity (lex praevia), principle of certainty (lex certa), prohibition of analogy (lex stricta), prohibition of application of customary law (lex scripta). The purpose of this book is to analyse the application of rule of law (legality principle) in Turkey and Germany and to find out whether the strict and/or relative obedience of this rule in those countries help to establish a well-structured justice system and enable to have fair trials and exactly calculated fair end-punishments. The compatibility of legality principle with the use of uncertain terms used in penal code has been debated in detail.