Hipotiroidi tanısı alan yetişkinlerde tedavi öncesi ve sonrası hemoreolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of hemorheological parameters before and after treatment in adults diagnosed with hypothyroidism
- Tez No: 737565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Hipotiroidinin hemoreolojik özelliklerin nasıl etkilendiğiyle ilgili araştırma sayısı sınırlıdır. Çalışmamızın amacı hipotiroidi durumunda kanın reolojik özelliklerinin nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Bu çalışma hipotiroidi hastalarında kardiyovasküler hastalıkların daha sık görülmesine sebep olan mekanizmaların aydınlatılmasına katkı sağlamak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 29 hipotiroidi ve 34 subklinik hipotiroidi tanısı almış hasta ile 46 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki defa; kontrol grubundan bir defa kan numunesi alındı. Numunelerde plazma viskozitesi, tam kan viskozitesi, eritrosit agregasyonu ve eritrosit deformabilitesi incelendi. Bu parametreler kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Ayrıca tam kan sayımı yapıldı, lipit profili ve fibrinojen seviyeleri çalışıldı. Verilerinin değerlendirilmesi için SPSS programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies on how hypothyroidism affects hemorheological parameters are limited in literature. The aim of this study is to investigate how the rheological properties of blood are affected by hypothyroidism. This study was planned to contribute to the understanding of the mechanisms causing cardiovascular diseases which are seen frequently in hypothyroid patients. Materials and Methods: 29 hypothyroid and 34 subclinical hypothyroid patients and 46 healthy volunteers were included in this study. Blood samples were taken from the controls and the hypothyroid patients before and after the treatment. Plasma viscosity, whole blood viscosity, erythrocyte aggregation and erythrocyte deformability were examined in these samples. In addition, complete blood count was performed and lipid profile and fibrinogen levels were studied. SPSS program was used to evaluate the data.