Peter Brook'un karma sahneleme anlayışı üzerine bir uygulama
An adaptation of combined staging perspective of Peter Brook
- Tez No: 737566
- Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çağdaş tiyatronun pek çok uygulamacısı tiyatroda seyircisi ile yaşayan, katılımcı bir ilişki kurmanın yollarını aramıştır. Bu uygulamacıların en önemlilerinden biri Peter Brook'tur. Peter Brook neredeyse bir asırlık yaşamı boyunca ölümcül olmayan tiyatro yapmanın yollarını aramıştır. Bu amaçla seyirci ile kurmak istediği dolaysız ilişkide yaşayan anların oluşabilmesi için farklı yöntemleri iç içe kullanmış ve oyuncunun iyi bir hikâye anlatıcısı olması gerektiğini savunmuştur. Bu çalışmada Peter Brook'un tiyatro ve oyunculuk üzerine görüşleri merkeze alınarak bir sahneleme denemesi yapılmıştır. Onun farklı yöntemleri yan yana getirerek oluşturduğu çalışma biçimi“Karma Sahneleme Anlayışı”olarak adlandırılmıştır. Tiyatro topluluğu için tarif ettiği“oyuncu grubu çok başlı hikâye anlatıcısı olmalıdır”görüşünden yola çıkılarak, Dino Buzzati'nin“Tanrıyı Gören Köpek”adlı öyküsü sahneleme metnine uyarlanmış ve bir gösterim yapılmıştır. Gösterinin uygulama biçimiyle tiyatronun oyunsuluğu vurgulanmış, seyirci ile canlı bir tiyatro anının paylaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many practitioners of contemporary theater are in search for the ways to have participatory relationship with their audience in the theater. Peter Brook is one of the most important of these practitioners. Peter Brook has spent almost his entire life trying to do non-lethal theater. For this purpose, he used different intertwined methods to create possible moments to have a direct relationship with the audience and he supported the idea that the actor should be a good story teller. In this study, a stage experiment based on Peter Brook's views on theater and acting was conducted and the variant methods of his working style is named“Combined Staging Perspective. Based on one of his views ”the actor group should be a multi-headed storyteller“, Dino Buzzati's story ”The Dog Who Saw God" was adapted and staged. The playfulness of the theater was emphasized with the way the show was performed and it is aimed to share a live theatre moment with the audience