Çocuk hastanelerinde hasta çocuk yatak odalarının tüm gereksinimlere uygun iç mekan biçimlenmesi
The Formation of interior space according to all necessities in the patient children bedrooms in the children hospital
- Tez No: 73757
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
11 ÖZET“ Çocuk hastanelerinde hasta çocuk yatak odalarının tüm gereksinimlere uygun iç mekanının biçimlenmesi ”isimli çalışmanın konusu hasta yatak odalarının biçimlenmesiyle ilgili etkenlerin saptanıp, irdelenmesidir. Bunlarla birlikte günümüze kadar gelinen aşamaların tüm boyutlarıyla ele alınması, çağdaş biçimlenmenin ortaya konmasıdır. Bu kurgu paralellinde birinci bölümde, günümüze kadar gelişen ve değişen gereksinimlerin hasta çocuk yatak odalarının iç mekan biçimlenmesinde gelişim ve değişimi bütün boyutlarıyla irdelenmiştir. İrdelemenin sağlıklı olabilmesi" için dünyada ve ülkemizde çalışma konumuza uygun örnekler seçilmiştir. Daha önce yapılan çocuk hastanelerini dünyada ve ülkemizde hastane yapılarının yapılış tarihlerinde sosyal, mimari, estetik, teknik v.b. tüm yaklaşımlar incelenmiş hasta ve çocuk yatak odalarının mekansal biçimlenmesi ortaya konulmuştur. Bu yaklaşım hasta çocuk yatak odalarının bugün gelinen aşamada ve daha sonra alınacak tasarım kararı yönünden önemi belirtilmiştir. İkinci bölümde, tasarım ve biçimlenmeye tesir eden çocukların fiziksel, algısal, toplumsal ve duygusal gelişmeleri ortaya konulmuş, her tür gereksinimin karşılanmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Üçüncü bölüm, hasta yatak odalarının tasarım ve oluşum için yapılan tez çalışmasının ana bölümü niteliğindedir. İç mekan biçimlenmesinde tasarıma ve oluşuma etken bütün faktörler öncelikle saptanmış konular bütün boyutlarıyla analiz edilmiştir. Öncelikle yatak odalarında hasta çocukların yetişkinler gibi ele almanın mümkün olmayacağı vurgulanmıştır. Çünkü çocuklar bebeklik döneminden ilkokul çağına kadar gerek boyutsal, gerek biçimsel ve gerekse gereksinim bakımından değişik fonksiyonlar ortaya koymaktadır. Bu nedenle çocuklar bebeklik okulöncesi ve okul dönemi olarak üç ayrı grupta ele alınıp saptamalar bu yönde yapılmıştır. Mekanı kullanan çocukların yanında onların gereksinimlerine yanıt veren ergin durumda olan ebeveynler ve tıp personeli mekana yansıyan durum ve konumlan ortayam konulmuştur. Sonuçta her yaştaki çocuk ve ergin insanın mekan biçimlenme sinde ortak çözüm gereksinimi vurgulanmıştır. Hasta çocukta oluşan olumsuz duyguların azaltılması için ailenin ve tıp personelinin çocuk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, hasta çocuğun konfor rahatlığı için işlevsel, boyutsal, teknik, psikolojik v.b. gereksinimlerin karşılanması konulan ele alınmıştır. Hasta çocuk yatak odasındaki biçimsel, işlevsel, estetik v.b. unsurların oluşmasına yönelik çağdaş tasarım anlayışları ortaya konmuştur. Bunların yanında ileriye yönelik saptanamayan gereksinimlere yanıt verecek biçimde esnek ve değiştirilebilir nitelikte öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The subject of the master study called“ the formation of interior space according to all necessities in the patient children bedrooms in the children hospitals ”is the research and declaration of all the factors which effect the formation of patient bedrooms. Besides all these the subject is dealing with all the stages from past till today in a wide perspective and declaring the contemporary formation. According to this fiction in the first chapter the necessities which are in a development and change process that make changes on the formation of interior places of patient children hospitals are discussed. Examples are choosen in order to make a better discussion. Approachles like the construction of the children hospitals in Turkey and other countries, the construction dates and social, architectural, esthetics and technical works are all searched and residential formation of children bedrooms in declared. This approach is important because of the development process of the children bedrooms and the design desicion that'll be studying lates. In the second chapter physical, perceptional, social and emotional development phases of the children are told and proposals in order to get the necessities are evaluated. The third chapter is the main chapter of the master work of the design and formation of patient bedrooms. All the factors that effect the formation and design of the interiors places are analysed. First of all the fact that the treatment against the patient children in bedrooms must be different from that of the adults is underlined because from infant phase till primary school age children show different functions in dimensional, formal and necessity demands. Because of all these reasons children are divided into thre phases like infant,preschool and school phasesV and further studies are done.In these three groups. Both children that are the interior place and the adults and medicine staff that help the children are searched and the situations,positions of the adults and medicine staff are declared. As a result the necessity for collective solution for the children and the adults that are the place is underlined the effects of the family and the medicine staff on the child are searched in order to decrease the negative medicine staff on the child are searched in order to decrease the negative feelings that may for man the child. In the forth chapter getting functional, dimensional, technical, psychological necessities of the child to make him more comfortable is the main subject contemporary design principles to create formal, functional,esthetics details in the patient child bedroom are declared. Besides all these changeable proposals that can be suitable for that unexpected necessities are made.