Şanlıurfa yöresinde geleneksel hekimlik uygulamalarının incelenmesi
The Investigation into the practice of traditional medicine in the Şanlıurfa region
- Tez No: 73758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ALTUNTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çağlar boyunca önemini hiç yitirmeyen geleneksel hekimlik günümüzde yeni tartışmalara konu olmakta ve geleneksel iyileştirme yöntemlerini uygulayan“halk doktorlarının”modern tıp sistemlerince dışlanmak yerine, özellikle sağlık hizmetlerine ulaşımın kısıtlı olduğu bölgeler ve geleneksel toplumlar söz konusu olduğunda bu iyileştiricilerin temel sağlık hizmetlerine entegre edilmeleri önerilmektedir. Araştırma bölgemiz olan Şanlıurfa ili de sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda büyük sorunlar yasamaktadır. Yörede tıp dışı yerel çözümler ve pratikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu pratiklerin doğası ve olası yararlı yönlerinin araştırılması için yörede dokuz geleneksel iyileştirici ile araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formları üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca diğer bazı bölgesel kaynaklardan yörenin geleneksel sağlık inanış ve uygulamaları üzerine veri toplanmıştır. Sonuçlara göre, geleneksel pratikler araştırma bölgesinde önemli bir sağlık hizmeti olarak algılanmaktadır ve temel olarak (i) dinsel-büyüsel ve (ii) nesnel uygulamalar seklinde çeşitlenmektedir. Büyü geleneksel pratiklerde öncelikli ve merkezi bir yere sahiptir. Bitkisel-hayvansal nesnelerle uygulanan maddesel tedavilerde dahi büyünün rolü olmaktadır. Geleneksel iyileştirme pratiklerinin olumlu sonuçlarından psikolojik bağlamda (yöre insanına göre toplumsal statüsü doktorda daha yüksek olan“şeyh”tarafından desteklenmiş olmak gibi) bahsedilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Şanlıurfa region is confronted by many difficulties in having access to medical services. Thus, some non-medical local solutions and practices are used as the most expanded health care system. In order to investigate the nature and the possible advantageous sides of these practices, a research has been carried out in the region interviewing nine traditional practitioners by using the interview forms previously prepared by the researcher. Additional data has been collected with the assistance of the other local resources about the traditional health beliefs and practices of the region. The results obtained show that the traditional practices are perceived as an important health care service in the region and vary basically as: (i) magico- religious; (ii) material practices. Magic has a priority and a central position in these practices. The positive results of the magico-religious practices can be interpreted in a psychological context (for instance, the support provided by the“seyh”who has higher social status than the doctor in the local belief system). It can be suggested that the“medecine-man”practising the traditional methods might be integrated into the health care services, particularly when it comes to the traditional societies, instead of being totally rejected by the modem medical system.